Ptaki ozdobne - podstawy amatorskiej hodowli

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kanarki, papugi czy gwarki coraz częściej stają się zwierzętami hodowanymi w naszym domu. Jak przygotować się do zakupu pierwszego ptaka ozdobnego? Na co zwracać uwagę, aby zapewnić nowym domownikom odpowiednie warunki oraz uniknąć chorób i ich złego samopoczucia także psychicznego?

 

Każde zwierzę, które zaczyna z nami mieszkać, wymaga odpowiedniej opieki, pielęgnacji oraz zapewnienia mu optymalnych warunków do życia. Jest to niezwykle ważne, gdyż ptak, chomik, świnka morska, pies, kot czy każde inne zwierzę domowe trzymane w nieodpowiednich warunkach wcześniej lub później zacznie chorować i niestety zmuszeni będziemy się z nimi pożegnać, gdyż złe warunki życia wpływają na pogorszenie odporności i stanu zdrowia zwierzęcia, którego często nie jest w stanie uratować nawet dobry weterynarz.

 

Hodowane w nieodpowiednich warunkach zwierzęta stwarzają także zagrożenie dla domowników. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację i higienę, nie będziemy pamiętać o sprzątaniu klatek, akwariów czy codziennym wyprowadzaniu psa możemy sami na tym ucierpieć.

 

Warto zaznaczyć, że większość problemów, które sprawiają nasze zwierzęta domowe, spowodowanych jest nieodpowiedzialnością i zaniedbaniami ich właścicieli. Z tego względu, zanim przygarniesz pod swój dach jakiekolwiek zwierzę, nawet jeżeli jest to malutki chomik, zastanów się nad tym, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

 

Dla kogo zakup ptaków ozdobnych będzie dobrym wyborem?

Kanarki, papużki oraz inne ptaszki często kojarzą nam się domami osób starszych. Faktycznie dawniej klatka z ptakami często gościła w domach osób samotnych, które szukały bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem w postaci możliwości porozmawiania z nim na swój indywidualny sposób oraz podziwiania pięknego śpiewu na przykład kanarków. Ptaki hodowlane obecnie spełniają całkiem inną funkcję-przede wszystkim, zdobią nasze domy, choć określenie zdobią, jest tutaj nie na miejscu. Żadne zwierzę nie jest elementem dekoracji i wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz dbania o jego samopoczucie i stan zdrowia.

 

Aby uniknąć problemów, warto wcześniej przygotować się do zakupu ptaków od strony czysto teoretycznej. Unikniemy wówczas zbędnych wydatków na przykład na zakup klatki, która po kilku miesiącach stanie się za mała lub od razu nie będzie kompletnie nadawała się dla naszego ulubieńca, choć sprzedawca w sklepie zoologicznym zapewniał nas, że będzie ona wystarczająca.

 

Wybieramy klatkę dla ptaków

Odpowiednio dopasowana do gatunku ptaka klatka, zapewnia mu namiastkę wolności, oczywiście jest to tylko przenośnia, gdyż ptak, który nie można rozprostować skrzydeł i swobodnie latać pozostaje w niewoli, jednak nauczony jej od pisklęcia nie odczuwa tak bardzo braków swobody. Musimy pamiętać, że klatka powinna być dopasowana do wielkości i ilości trzymanych w niej ptaków. Najczęściej poleca się kupowanie parki lub nawet kilku osobników i w takim wypadku duża klatka to podstawa. Jaki powinna mieć kształt, zależy od naszego gustu, ważne, aby była duża i zapewniała ptakom swobodę przeskakiwania z jednego miejsca na drugie, żeby posiadała odpowiednie drążki do siedzenia, była wyposażona w zabawki dla ptaków oraz oczywiście karmidła i poidła, które zapewniają stały dostęp do wody oraz pożywienia.

 

Jeżeli zamierzasz hodować ptaki ozdobne, koniecznie odwiedź sklep http://www.zoonauci.pl/  i dokonaj zakupów odpowiednich akcesoriów oraz karmy dla
Twoich przyszłych podopiecznych. W sklepie znajdziesz zarówno klatki, jak i niezbędne do zachowania czystości ściółki oraz wszelkie inne akcesoria dla ptaków, które muszą znaleźć się w każdej klatce. Postaw na wygodne i tanie zakupy, które pozwolą Ci zapewnić hodowanym w domu zwierzętom odpowiednie warunki do życia, dzięki czemu staną się one ozdobą domu i wniosą do niego całkiem inny klimat.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj