Ptaki migrujące zmieniają swoje zachowanie w wyniku zmian klimatycznych

Kategorie: 

Źródło: tg

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Novii oraz uniwersytety w Helsinkach i Sztokholmie zaobserwowano powrót 200 gatunków ptaków do 21 stacji ornitologicznych w Europie Północnej i Kanadzie, informuje Yle.W Finlandii obserwowano ptaki na stacjach ornitologicznych w Hanko i Yurmo. Ptaki powracają średnio tydzień wcześniej niż 50 lat temu.

 

 

 

Ptaki zimujące w Europie i Ameryce Północnej zaczęły wracać wcześniej. Na przykład, skowronek, czajka i pospolity gołąb zaczęły wcześniej lecieć do Finlandii. Różnica w czasie przylotu do Finlandii jest mniejsza w przypadku ptaków zimujących w krajach położonych w strefie tropikalnej.

 

U niektórych gatunków zmiana nastąpiła w krótkim czasie. Na przykład łabędź krzykliwy wraca do Finlandii dwa tygodnie wcześniej niż w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.Ewolucja, czy ptaki po prostu zmieniają swoje zachowania?

 

Według Andreasa Lindena, badacza ekologii z Uniwersytetu Novia, wiadomo, że ptaki zaczęły wracać wcześniej, ale nie jest jeszcze jasne, czy te same osobniki reagują na ocieplenie, czy też jest to kwestia szybkiej ewolucji.

 

„Toczone są debaty na temat przyczyn wcześniejszego powrotu. Prawdopodobnie oba procesy mogą być ze sobą powiązane" – powiedział Linden. Według niego fakt, że ptaki zaczęły wracać wcześniej na wiosnę, nie był zaskoczeniem dla badaczy. Tymczasem badania pokazują, że tak się dzieje, przynajmniej wszędzie w Europie Północnej i Kanadzie.

 

Według badań ptaki zimujące bliżej Europy Północnej lub Kanady zareagowały na zmiany klimatyczne szybciej niż ptaki zimujące daleko na południu.

 

„To całkiem logiczne, że ptaki zimujące w krajach o tropikalnym klimacie nie wiedzą, kiedy nadejdzie wiosna na północy" - tłumaczy Linden. Światło i wiosna przyciągają ptaki na północ. Naukowcy uważają, że światło odgrywa kluczową rolę w locie ptaków. „Ilość światła, oczywiście, jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na kalendarz ptaków" – powiedział Linden.

 

Według badań, ptaki w Europie Północnej zaczęły szybciej zmieniać swój rozkład lotów niż ptaki w Kanadzie. Jest to również związane z globalną zmianą klimatu.

 

„Kiedy monitorujemy rozwój temperatur na lokalnych stacjach ornitologicznych, zauważamy, że zmiany średniej rocznej temperatury są bardziej odczuwalne w Europie niż w Kanadzie" - powiedział ekspert. W przyszłości ptaki przesiedzą tu prawdopodobnie całą zimę.

 

Niektóre gatunki ptaków migrują tylko częściowo, niektóre odlatują na południe, podczas gdy inne pozostają zimą na północy" - wyjaśniła Linden. „Można przypuszczać, że ci częściowi imigranci będą coraz częściej tu przebywać" - podsumował badacz.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)



Skomentuj