Pszczoły również zmagają się z pandemią

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli, że pszczoły na całym świecie również cierpią z powodu pandemii. Nie z COVID-19, ale z pandemii grzybowego patogenu znanego jako Nosema.

 
Nosema jest grzybowym patogenem, tworzącym zarodniki jednokomórkowym pasożytem. Przetrwa, infekując jelita pszczół, gdzie rośnie, zaraża komórki, namnaża i rozbija komórki, uwalniając zarodniki. Przechodząc przez przewód pokarmowy, zarodniki mogą infekować inne komórki w ciele pszczoły, powodując wymioty u owada i niszcząc podstępnie kwiaty, pyłki i ule. Niektóre szczepy Nosema zmniejszają nawet liczbę plemników i degradują męskie narządy płciowe trzmieli. W ten sposób zaburzają ich sukces reprodukcyjny.Dostępnych jest kilka metod leczenia, w tym ekstrakty ziołowe i suplementy mikrobiologiczne. Większość badań ograniczono jednak do metod opartych na DNA, które sprawdzają obecność patogenu u pszczoły, zamiast bardziej całościowego spojrzenia na to, jak wpływa to na pszczołę i populację.Niektóre kwiaty, takie jak Snapdragon (Penstemon), mogą być zapylane przez pszczołę lub owada o odpowiednim rozmiarze i wadze, co prowadzi do otwarcia kwiatu, gdy pszczoła na nim wyląduje. Jeśli ten rodzaj pszczoły zostanie zniszczony przez infekcję, roślina ta może również zniknąć, a wraz z nią inne zwierzęta, które jedzą jej owoce lub liście.

 


Autorzy badania twierdzą, że ważne jest, aby naukowcy zrozumieli, w jaki sposób szczepy Nosema rozprzestrzeniają się na całym świecie i jak wpływają na lokalne samotne pszczoły, ponieważ mogą prowadzić do dalszych pandemii i przyczyniać się do likwidacji kolonii.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj