Kategorie:
Niektóre rodzaje pszczół przystosowały plastik do swoich potrzeb, a mianowicie do budowy gniazd. Naukowcy zdecydowali, że rozwiążą one problem plastiku. W artykule dla Science Matters ekolog z University of Utah wyjaśnił, dlaczego używanie pszczół do walki z zanieczyszczeniem plastikiem jest złym pomysłem.
Gromadzenie się odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i dzikiej przyrody. Bioinżynierowie na całym świecie pracują nad stworzeniem zjadających plastik „super enzymów”, które mogą szybko rozbić strukturę molekularną materiału syntetycznego, aby ułatwić jego usuwanie i recykling.
W badaniu opublikowanym w 2019 roku naukowcy odkryli, że pszczoły tnące liście lucerny używały plastikowych odpadów do budowy swoich gniazd. Eksperci zasugerowali, że takie zachowanie pszczół można dostosować do potrzeb człowieka w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych.
„Nie tak szybko”, mówi Joseph Wilson, ekolog z Utah,. „Tylko dlatego, że pszczoły mogą używać plastiku, nie oznacza, że muszą!”
Wilson i kilku naukowców napisali wspólny artykuł przeglądowy na temat zachowania pszczół z rodzaju Megachile podczas budowania gniazd.
„Pszczoły tnące liście są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych pszczół samotnych ze względu na ich zwyczaj wycinania kół z liści w celu budowania cylindrycznych gniazd” - mówi Wilson, docent biologii na USU. „Dostaliśmy raporty o pszczołach używających plastiku w budownictwie i rolnictwie. Postanowiliśmy to zbadać”.
Plastikowa konstrukcja może zmienić dynamikę i siedlisko gniazd pszczół. Plastik nie „oddycha” jak naturalne materiały. W latach siedemdziesiątych badacz pozwolił pszczołom ścinającym liście zagnieżdżać się w plastikowych słomkach i odkrył, że dziewięćdziesiąt procent potomstwa pszczół zmarło z powodu wzrostu grzybów. Plastik blokował ucieczkę wilgoci i zakłócał wymianę gazową.
Wilson mówi, że on i jego koledzy potrzebują pomocy innych naukowców, aby mieć oko na pszczoły tnące liście za pomocą plastikowych śmieci. Zachęca obserwatorów do tweetowania pod adresem @BeesBackyard lub e-mailem joseph.wilson@usu.edu.
Skomentuj