Psy mogą przeżywać głęboki smutek po stracie przyjaciół

Kategorie: 

Źródło: tg

Utrata zwierzaka jest zawsze trudna dla człowieka. Jednak badanie we Włoszech wykazało, że w rodzinach, w których jest kilka psów, drugi zwierzak jest równie dobrze świadomy utraty przyjaciela i jest w stanie doświadczyć głębokiego żalu.

 

 

 

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 426 właścicieli wielu psów we Włoszech. Badanie to wykazało, że kiedy jedno zwierzę umiera w rodzinie, inne również odczuwają utratę przyjaciela i przeżywają to dotkliwie.

 

„Wyniki wskazują, że pies może wykazywać wzorce behawioralne i emocjonalne związane z żałobą, gdy umiera bliski krewny, a aspekty tego ostatniego są związane ze stanem emocjonalnym właściciela” – zauważają autorzy.

 

U niektórych zwierząt, w tym naczelnych, słoni i delfinów, zaobserwowano zdolność odczuwania żalu po stracie krewnego. Jednak na wolności bardzo trudno jest prowadzić obserwacje, a wśród zwierząt domowych zdolność przeżywania żalu po stracie przyjaciela nie była szczegółowo badana. Dlatego autorzy postanowili przeprowadzić eksperyment.

 

Badacze zebrali 426 osób, które mieszkały z co najmniej dwoma psami i przeżyły śmierć jednego z nich. Osoby te zostały następnie poinstruowane, aby anonimowo wypełniły ankietę dotyczącą zachowania ich psów po żałobie. Ponadto ludzie musieli opisać relacje między psami i ich reakcję na śmierć zwierzaka.

 

Większość właścicieli zwierząt domowych zauważyła zmiany w zachowaniu. 67% osób zgłosiło zwiększone pragnienie uwagi właściciela, 57% właścicieli zauważyło spadek aktywności psa w grach, a 46% - spadek ogólnej aktywności i intensywniejsze zachowanie. 35% osób stwierdziło, że pies zaczął więcej spać i odczuwać strach, 32% stwierdziło, że zmniejszył się ich apetyt, a 30% ankietowanych stwierdziło, że zwierzę często jęczało i szczekało.

 

Wśród tych psów 93% mieszkało z przyjaciółmi przez ponad rok, a 69% było w bardzo dobrych stosunkach. Naukowcy zauważyli, że ogólnie czas trwania wspólnego pożycia nie miał wpływu na zachowanie ocalałego psa. Jednocześnie, jeśli psy miały dobre relacje, a osoba również przeżywała żałobę po stracie zwierzaka, pies częściej okazywał strach i był zainteresowany większą uwagą ze strony właściciela.

 

Zdaniem naukowców trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to zachowanie ma związek ze śmiercią drugiego zwierzaka. Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na zachowanie psów. Zwierzę może w ten sposób zareagować na utratę partnera, nie zdając sobie sprawy, że nie ma go już na świecie, czyli nie rozumiejąc samego faktu śmierci. Jednak w każdym przypadku psy zmieniają swoje zachowanie i są w stanie przeżyć. W przyszłości naukowcy planują nadal przyglądać się, jak zwierzęta domowe reagują na śmierć. Praca na ten temat została opublikowana w Scientific Reports.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj