Psy mają wrodzoną zdolność rozumienia ludzi

Kategorie: 

Źródło: tg

Analiza wyników badania wykazała, że genetyka może wyjaśnić ponad 40 procent różnic w zdolności szczeniąt do kontaktu z ludźmi.

 

 

Naukowcy z University of Arizona odkryli, że psy mają wrodzoną zdolność rozumienia ludzi, a geny odgrywają w tym dużą rolę. Naukowcy wyciągnęli takie wnioski na podstawie eksperymentów z 375 psami służbowymi w wieku ośmiu tygodni. Praca została opublikowana przez czasopismo naukowe Current Biology.

 

Przed rozpoczęciem eksperymentów psy miały niewielką lub żadną interakcję z ludźmi. Naukowcy badali ich drzewo genealogiczne i obserwowali, w jaki sposób zwierzęta doświadczalne wchodziły w interakcje z asystentami badawczymi i wykonywały szereg zadań mających na celu zmierzenie ich umiejętności społecznych.

 

Analiza wyników wykazała, że genetyka może wyjaśnić ponad 40 procent różnic w zdolności szczeniąt do podążania za ludzkimi gestami wskazującymi, a także różnice w tym, jak długo nawiązywały kontakt wzrokowy z ludźmi podczas zadania mającego na celu zmierzenie ich zainteresowania ludźmi.

 

Jedyną słabością szczeniąt była inicjatywa. Tak więc, kiedy naukowcy dali zwierzętom smakołyk zamknięty w pudełku, te próbowały samodzielnie je otworzyć. Jednocześnie żadne ze szczeniąt nie zwrócił się o pomoc do ludzi, co naukowcy tłumaczyli brakiem szkolenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj