Przeszczep mikrobioty kałowej zmniejszył apetyt na alkohol

Kategorie: 

Źródło: tg

Badania kliniczne pierwszej fazy dotyczące przeszczepiania mikroflory kałowej w leczeniu alkoholizmu wykazały krótkotrwały spadek głodu alkoholowego. Okazało się, że przeszczep był bezpieczny przez sześć miesięcy, a pacjenci z alkoholową marskością wątroby doświadczyli poprawy składu drobnoustrojów jelitowych w porównaniu z placebo. Temat opisano wczasopiśmie Hepatology.

 

 

Ponadto spadła liczba innych powikłań związanych z nadużywaniem alkoholu, takich jak uszkodzenie wątroby i reakcje zapalne.

 

W ostatnich latach naukowcy coraz częściej badali przeszczepianie mikroflory jelitowej jako alternatywną metodę leczenia, gdy inne metody zawiodły. Na przykład taki przeszczep z powodzeniem zastępuje antybiotyki w leczeniu rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, ciężkiej choroby zakaźnej odbytnicy.

 

Ponadto u myszy przeszczepienie mikroflory jelitowej zmniejsza niepokój, a koale po przeszczepie były w stanie zjeść liście eukaliptusa, których wcześniej nie mogły strawić. Dlatego coraz częściej metoda ta staje się przedmiotem badań w leczeniu choroby, zwłaszcza gdy inne nie są wystarczająco skuteczne.

 

Po raz pierwszy naukowcy z Virginia Commonwealth University pod kierownictwem Jasmohana S. Bajaja postanowili przetestować skuteczność przeszczepu mikroflory kałowej w leczeniu alkoholizmu u osób z ciężką alkoholową marskością wątroby. W szczególności chcieli zbadać bezpieczeństwo przeszczepów u chorych pacjentów oraz ich wpływ na funkcje poznawcze, krótkotrwałe zachcianki i spożycie alkoholu.

 

I tak pierwsza faza badania klinicznego wykazała krótko i długoterminowe zmiany u pacjentów z marskością wątroby, u których wykonano przeszczep mikrobioty kałowej. Poprawa parametrów laboratoryjnych krwi i moczu pokazuje, że krótkotrwałe zachcianki na alkohol i picie alkoholu można również zmniejszyć dzięki przeszczepowi mikrobioty kałowej, ale mechanizm zmian behawioralnych w przypadku tego leczenia pozostaje niejasny.

 

Jednak ta metoda ma również wady. Niedawno informowano o śmierci pacjenta po przeszczepie mikrobioty kałowej w wyniku przypadkowego wprowadzenia do organizmu opornego na antybiotyki szczepu E. coli.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj