Przedstawiono koncepcję „zielonych” kompleksów mieszkalnych, zaprojektowanych zgodnie z zasadą mitozy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Mitosis to system modułowy zbudowany zgodnie z zasadami projektowania biofilnego i zorientowanego na użytkownika. Zdaniem autorów takie rozwiązanie pomoże zmniejszyć negatywny wpływ nowoczesnych budynków na środowisko.

 

 

 

W 2019 roku firma GG-loop pokazała mieszkania złożone z wielowarstwowych klejonych płyt drewnianych i otoczone drewnianą elewacją, która powstała zgodnie z zasadami projektowania parametrycznego. Projekt został opracowany z uwzględnieniem zasad biofilnego projektowania, tj. łączył architekturę i naturę, aby ulepszyć życie ludzi w domu.

 

Teraz firma zdecydowała się na projekt na większą skalę, tj. zestaw mieszkaniowy, stworzony według tych samych zasad, co mieszkania. Efektem pomysłu jest koncepcja systemu architektonicznego Mitosis, czyli „Mitoza”. Jest to nawiązanie do biologicznego procesu podziału komórki macierzystej na dwie komórki potomne.

 

Nazwę wybrano nieprzypadkowo. Mitoza kojarzy się z modułowością i długoterminową adaptacją systemu, a według publikacji „jest metaforą elastycznego współistniejącego organizmu, w którym każda jednostka żywa współistnieje w symbiozie ze wszystkimi innymi i swoim siedliskiem”.

 

Zgodnie z planem koncepcja zostanie wykorzystana do stworzenia prefabrykowanego drewna i biomodułów. Powinny być one elastyczne i opłacalne. Domy mają być budowane z materiałów, które wychwytują dwutlenek węgla i jak najbardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zewnętrzne. W ten sposób mitoza stworzy ekologicznie czyste środowisko, które będzie wytwarzać więcej energii niż zużywa i będzie wykorzystywać przede wszystkim własne zasoby.

 

System działa w ten sposób. Najpierw za pomocą modelowania 3D opracowywany jest projekt budynku lub zespołu mieszkalnego. Wymiary i układ wewnętrzny są określane na podstawie wielu parametrów, tj. promieniowania słonecznego, wiatru, gęstości zaludnienia, dostępności przestrzeni publicznych i innych. Mitosis następnie wykorzystuje narzędzia do projektowania parametrycznego, aby przewidzieć, jak budynki będą rosły, rozwijały się i samowystarczały.

 

Wszystkie moduły konstrukcyjne mają kształt rombu. Jest to konieczne, aby stworzyć więcej przestrzeni dla wypoczynku mieszkańców, wydarzeń publicznych i miejskiego rolnictwa. Każdy blok ma co najmniej jeden taras, dzięki czemu ludzie mogą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i założyć własne małe ogrody.

 

Wszystkie połączenia pionowe zlokalizowane na zewnątrz, stwarzają wrażenie ciągłej kolumny i zdaniem autorów powinny dawać mieszkańcom kompleksów poczucie otwartości, a jednocześnie bezpieczeństwa.

 

Dzięki swojej elastycznej konstrukcji siatkowej Mitosis może służyć do budowy domów jednorodzinnych wolnostojących oraz osiedli z własnymi szkołami, przychodniami, sklepami i rozrywkami. W ten sposób system wykracza poza podstawową koncepcję zrównoważonego projektowania i zmierza w kierunku projektowania, które koncentruje się na tworzeniu pozytywnego wpływu netto na środowisko.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj