Prezydent RPA podpisał ustawę o podatku od dwutlenku węgla

Kategorie: 

Źródło: tg

Od 01 czerwca br. firmy będą musiały zapłacić państwu około 8,3 dolarów za każdą tonę dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaposa podpisał ustawę o wprowadzeniu podatku od emisji dwutlenku węgla, której przyjęcie było odroczone od 2010 roku. W niedzielę taką informację podał Reuters, odnosząc się do oświadczenia Ministerstwa Finansów RPA.

 

 

Ustawa wchodzi w życie 01 czerwca 2019 roku. Od tego dnia do grudnia 2022 r. firmy będą musiały płacić państwu 120 randów (około 8,3 USD) za każdą tonę dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Ponadto ministerstwo finansów obiecuje rozważyć możliwość obniżenia taryfy w wysokości od 6 do 48 randów.

 

„Analiza skutków wprowadzenia podatku zostanie przeprowadzona przed przejściem do drugiego etapu z uwzględnieniem postępu w redukcji emisji gazów cieplarnianych i jego związku z naszymi krajowymi zobowiązaniami klimatycznymi” – napisał minister w oświadczeniu cytowanym przez agencję. Zmienione stawki podatkowe będą miały zastosowanie do 2030.

 

Przyjęcie ustawy o podatku od szkodliwych emisji do atmosfery zostało odroczone na długi czas z powodu sprzeciwu dużych firm południowoafrykańskich, dla których jego wejście w życie grozi poważnymi stratami finansowymi. Według szacunków Chrisa Grifitha, dyrektora generalnego Anglo American Platinum, jego firma będzie musiała zapłacić około 50 milionów randów skarbowi państwa w ciągu najbliższych dwóch lat, a począwszy od 2021 roku, biorąc pod uwagę przewidywany wzrost taryf za energię elektryczną, kwota dodatkowych wydatków może wzrosnąć od pięciu do sześciu razy.

 

Większość energii elektrycznej wytwarzanej przez państwową korporację Eskom jest produkowana przez elektrownie cieplne, które zanieczyszczają atmosferę emisjami węglowodorów. Dodatkowy wzrost obciążeń podatkowych, jak obawia się wielu ekspertów w Republice Południowej Afryki, może zmusić przemysł energetyczny do podniesienia cen za swoje usługi, chociaż ministerstwo finansów uważa, że tego środka można uniknąć. Obecnie Eskom jest w kryzysie z powodu błędów poprzedniego kierownictwa, które jest również podejrzane o korupcję i defraudację środków budżetowych. Ze względu na niedobór mocy wytwórczych przedsiębiorstwo państwowe zmuszone jest regularnie uciekać się do ciągłych przestojów w dostawach, a jego całkowite zadłużenie wynosi około 30 mld dolarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj