Powolne mruganie pomaga zaprzyjaźnić się z kotem

Kategorie: 

Źródło: tg

Wiadomo, że koty są zdystansowane, zwłaszcza w porównaniu do psów, ale jeśli myślisz, że ty i twoje zwierzę nie macie porozumienia, prawdopodobnie po prostu źle się z nim komunikujesz. Nie obawiaj się. Naukowcy twierdzą, że przezwyciężenie tej alienacji nie jest takie trudne - wystarczy się więcej uśmiechać.

 

 

To prawda, jest jedna rzecz. Trzeba się uśmiechać nie po ludzku, to znaczy obnażać zęby, ale jak kot, to znaczy mrużyć oczy i powoli mrugać. Obserwacja interakcji kotów i ludzi pozwoliła naukowcom potwierdzić, że to właśnie to wyrażenie sprawia, że koty, zarówno udomowione, jak i dzikie, zbliżają się do ludzi i reagują na ich zachowanie.

 

Jeśli obserwowałeś kota, prawdopodobnie zauważyłeś wyraz jego pyska z prawie zamkniętymi oczami i powolnym mruganiem, podobny do ludzkiej twarzy z oczami zwężonymi od uśmiechu. Zazwyczaj ten wyraz pojawia się u kota, gdy jest zrelaksowany i szczęśliwy, i można go zinterpretować jako uśmiech. Uważa się, że ludzie mogą skopiować to wyrażenie, aby poinformować kota, że są przyjaźni i otwarci na interakcje. Zespół naukowców z University of Sussex w Wielkiej Brytanii postanowił to potwierdzić za pomocą dwóch eksperymentów.

 

W pierwszym eksperymencie wzięło udział 21 kotów. Jedna osoba siedziała metr od zwierzęcia i mrugała powoli, gdy kot na niego patrzył. Kamery rejestrowały mimikę właściciela i wyraz twarzy jego zwierzaka, a następnie badacze porównali wyniki z zachowaniem kotów poza kontaktami z człowiekiem. Okazało się, że gdy kot zobaczył, że właścicielka powoli mruga, patrząc na nią, w odpowiedzi zaczęła robić to samo.

 

W drugim eksperymencie wzięły udział 24 koty, ale tym razem nie ich właściciele mrugnęli do nich, ale autorzy badania, którzy nigdy wcześniej tych zwierząt nie widzieli. Kamery rejestrowały również zachowanie kotów, gdy ludzie po prostu patrzyli na nie bez mrugnięcia okiem. I w tym przypadku okazało się, że koty nie tylko chętnie zaczęły mrugać w odpowiedzi na podobne działanie ludzi, ale też chętniej podchodziły do ludzi po ich mrugnięciu.

 

Owszem, psy mogą być bardziej otwarte na wyrażanie swoich uczuć niż koty, ale badania przeprowadzone w ostatnich latach sugerują, że nasze puszyste zwierzaki o wiele częściej niż się sądzi nadają na tej samej fali co ich właściciele. Na przykład koty odzwierciedlają zachowanie ludzi, więc jeśli myślisz, że koty są obojętne, możesz to być ty, a nie one. Ponadto koty często powtarzają cechy swoich właścicieli, a także potrafią rozpoznać ich imię, chociaż wolą je zignorować.

 

Trudno powiedzieć, dlaczego koty postrzegają powolne mruganie jako oznakę przyjaznego nastroju. Jednym z wyjaśnień może być fakt, że bezpośrednie, nie mrugające spojrzenie jest przez wiele zwierząt interpretowane jako zagrożenie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj