Potomstwo zmodyfikowanych genetycznie gąsienic ulegnie samozniszczeniu

Kategorie: 

Źródło: youtube.pl

Spodoptera frugiperda stanowi potencjalne zagrożenie dla kukurydzy, a także pomidorów i papryki, bakłażanów, uprawianych w Polsce w szkalrniach pod osłonami. Na roślinach psiankowatych (np. pomidorach) gąsienice uszkadzają pąki i stożki wzrostu oraz wgryzają się do owoców.

 

 

Gąsienice są zmorą hodowców, więc naukowcy zmodyfikowali ich DNA w taki sposób, aby wszystkie złożone jaja przez motyle ulegały samozniszczeniu.

 

Naukowcy nie obiecują eksplozji, ale i tak zemsta okazała się bardzo skuteczna. Larwy gąsienic są tak „przeciążone” określonymi białkami, że po prostu nie mogą się dalej rozwijać. Ich dalszy wzrost, rozwój jest zablokowany, w efekcie żadna z nich się nie wykluje.

 

Za rozwój odpowiada firma Oxitec. Wcześniej zrobiła już podobną sztuczkę z komarami. Po drobnych modyfikacjach w potomstwie przeważały bezpłodne samice, niezdolne do utrzymania populacji na tym samym poziomie. W rezultacie liczba komarów na terytorium, na którym wypuszczano zmodyfikowane samce, znacznie spadła.

 

Atrakcyjność podejścia Oxitec polega na tym, że zostało ono celowo zaprojektowane w celu zwalczania populacji określonych gatunków szkodników bez stosowania toksycznych pestycydów i wprowadzania na dany obszar nowych gatunków drapieżników.

 

Ale metoda Oxitec ma również wady. Kontrolę populacji szkodników należy przeprowadzić najostrozniej, jak to jest możliwe. Jeśli eksperci przesadzą z modyfikacjami, istnieje możliwość całkowitego zniszczenia gatunku szkodnika.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj