Populację wiewiórki pospolitej w Wielkiej Brytanii ratują przed wyginięciem kuny leśne

Kategorie: 

youtube.com

Kuna leśna okazała się nieoczekiwanym sojusznikiem dla wiewiórki pospolitej w walce z wiewiórką szarą. Do takich wniosków doszli eksperci z Uniwersytetu w Aberdeen, którzy przeprowadzili dogłębne badanie związku między trzema gatunkami.

 Wiewiórki szare są inwazyjnym szkodnikiem w Europie, ale do pomocy nieoczekiwania wkracza popularny drapieżnik. Z ukłonem w stronę starego powiedzenia „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem", naukowcy pod kierownictwem profesor Amherst odkryli, że przedstawiciel łasicowatych pomaga zagrożonym niegdyś populacjom czerwonych wiewiórek w Europie powstrzymać inwazję wiewiórki szarej, która przybyła z Ameryki.Kuny pomagają tłumić rozprzestrzenianie się wiewiórki „amerykańskiej”, które walczą o jedzenie z europejskimi wiewiórkami i roznoszą choroby, przed którymi „rude” wiewiórki nie mają żadnej obrony.Wiewiórki pospolite z charakterystycznymi pęczkami uszu, pochodzą z Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych części północnej Europy. O odkryciu i ciekawym zjawisku poinformowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B. Europejski gatunek gryzoni drzewnych chroni przed wyginięciem drapieżnik podobny do łasicy.W Szkocji rośnie liczebność kuny leśnej. Ssaki te są skutecznym eliminatorem wiewiórki szarej, śmiertelnego wroga wiewiórki pospolitej. Kuny będą przenoszone na teren Wielkiej Brytanii, jako pożyteczny regulator w środowisku.Wynika z tego, że wiewiórka pospolita i kuna leśna to rodzime gatunki, które wspólnie ewoluowały, aby żyć harmonijnie. Tego samego nie można powiedzieć o inwazyjnej wiewiórce szarej, której spadek liczebności należy wiązać ze wzrostem populacji kun.


 
Podczas, gdy szare wiewiórki padają ofiarą apetytu odmłodzonej populacji kun, „rude” wiewiórki rozkwitają i mają się dobrze. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj