Podpaski i tampony nauczyły się rozpoznawać pleśniawki

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Indyjscy naukowcy opracowali system identyfikacji kandydozy pochwy. Składa się z nici bawełnianych i jest osadzony w produktach higieny kobiecej. Na obecność Candida albicans wskazuje różowe zabarwienie, które pojawia się po związaniu naniesionego na nici substratu enzymem grzyba. Procedura trwa dziesięć minut. Prace na ten temat opublikowano w ACS Omega.

 

 

Kandydoza pochwy lub pleśniawki to zakażenie grzybicze żeńskich narządów płciowych wywołane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida (zwykle Candida albicans). Według statystyk 75 procent kobiet spotkało się z nim przynajmniej raz w życiu. Ponadto 9 procent ma epizody zaostrzeń częściej niż trzy razy w roku. Candida jest częścią normalnej mikroflory pochwy i dziewczynki zarażają się tym grzybem podczas porodu lub we wczesnych dniach życia. Grzyby zaczynają się obficie rozmnażać, gdy z jakiegoś powodu osłabia się miejscowa odporność, a także po zastosowaniu antybiotyków.

 

Zwykle kandydozę rozpoznaje się przy wizycie u ginekologa, na podstawie wyników badań laboratoryjnych wymazu z pochwy, na które czekanie trwa dłużej niż jeden dzień. Chodzenie do lekarza we współczesnym rytmie życia jest często problematyczne, a kobiety leczą się same, gdy odczuwają objawy pleśniawki, tj. pieczenie, tandetne wydzieliny z narządów płciowych.

 

Sytuacja jest jeszcze gorsza w krajach biednych, gdzie nie ma przystępnej cenowo opieki medycznej dla kobiet i nie ma nikogo, kto mógłby ją zdiagnozować. Szybkie i rzetelne określenie kandydozy, a następnie natychmiastowe leczenie, uchroniłoby kobiety przed infekcją intymną, co znacznie obniża jakość życia.

 

Naukowcy z Indii, kierowani przez Naresha Kumara Mani z Manipal Institute of Technology, zastanawiali się, jak zwiększyć dostępność opieki zdrowotnej dla kobiet. Stworzyli inteligentne podpaski i tampony, które mogą wykrywać kandydozę.

 

Naukowcy pobrali bawełniane nici, potraktowali je heptanem, aby usunąć wosk z ich powierzchni i poprawić wchłanianie. Następnie nici powleczono beta-naftyloamidem L-proliny. Wiąże się z enzymem wydzielanym przez Candida albicans, tj. z peptydazą L-proliny. System wykorzystuje jako wskaźnik aldehyd p-dimetyloaminocynamonowy. W kontakcie z płynem zaszczepionym Candida albicans włókna stają się różowe. Tak przygotowane nici zatapia się następnie w wewnętrznej warstwie podpasek i tamponów.

 

Naukowcy przetestowali otrzymane produkty, używając próbek wydzieliny z pochwy zawierającej Candida albicans. Pojawienie się różowego koloru zajęło tylko dziesięć minut. Dla porównania w laboratorium wyniki otrzymujemy w ciągu 24-72 godzin. Minimalna ilość drożdży wymagana do wykrycia, tj. 580 000 jednostek coli na mililitr.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że system jest łatwy w użyciu, zapewnia szybkie wyniki i jest niedrogi (22-28 centów). Naukowcy mają nadzieję opracować podobne systemy do diagnozowania innych infekcji układu moczowo-płciowego.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj