Podjęto krok w celu przywrócenia nerwów po złamaniu kręgosłupa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Uszkodzone nerwy obwodowe mogą powrócić do zdrowia po urazie, na przykład po złamaniu ręki. Niemieccy naukowcy badali niuanse tego procesu i pokazali, że ten sam mechanizm może być aktywowany w komórkach centralnego układu nerwowego.

 

 

Uraz obwodowego układu nerwowego szybko uruchamia proces regeneracji, który regeneruje uszkodzony nerw. Centralny układ nerwowy nie ma tej zdolności, dlatego złamania kręgosłupa często prowadzą do porażenia kończyn dolnych.

 

Jaki jest klucz do procesu regeneracji aksonów, czyli długich procesów komórek nerwowych - tak zwanych komórek tworzących mielinę. Wiele aksonów jest otoczonych osłonką mielinową, która służy jako warstwa ochronna, a także zapewnia szybką i skuteczną sygnalizację. Odgrywa ważną rolę w układzie nerwowym, ale również zapobiega regeneracji w przypadku urazu, pisze EurekAlert.

 

Mielina wytwarza komórki Schwanna w obwodowym układzie nerwowym i oligodendrocyty w ośrodkowym układzie nerwowym. Ta różnica jest kluczowa dla regeneracji nerwów, ponieważ komórki Schwanna i oligodendrocyty bardzo różnie reagują na uszkodzenia aksonalne. Komórki Schwanna robią wszystko, aby szybko zniszczyć uszkodzone segmenty aksonu.

 

W tym celu tworzą sfery białka aktyny, które wywierają nacisk na izolowane obszary aksonów, aż rozpadną się na małe kawałki. Po czym mogą zostać połknięte. To zniszczenie niepożądanych komórek jest ważnym krokiem w rozwoju nowych komórek nerwowych. Z drugiej strony oligodendrocyty nie wiedzą, jak tworzyć sfery aktyny, ponieważ co najmniej nie mogą wywołać ekspresji receptora VEGFR1.

 

Naukowcom udało się wywołać ten proces w oligodendrocytach, co doprowadziło do rozwoju struktur aktynowych i zniszczenia izolowanych fragmentów aksonów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj