Pies rasowy - gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Pies od zawsze kojarzony jest z najlepszym przyjacielem człowieka, potrafi skutecznie wnieść życie i radość do każdego mieszkania, zwłaszcza jeżeli w domu są dzieci, dla których zwierzak może być nie tylko przyjacielem, ale także nauczycielem – odpowiedzialności i miłości. Wybór odpowiedniego czworonoga nie jest jednak zadaniem łatwym prostym i przyjemnym. Każda rasa ma swoje walory, wymagania i  potrzeby i z każdą z nich należy obchodzić się nieco inaczej, dlatego jej wybór jest kluczowy. Jeżeli już zdecydujecie się na to, jakiego psiaka chcecie przygarnąć do swojego domu, należy zastanowić się nad tym, gdzie go kupić. Hodowle potrafią tak zachwycać jak i odrzucać, lecz często nie wiemy, na jakie szczegóły powinniśmy zwrócić uwagę podczas wizyty w hodowli psów. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad – jeżeli dana hodowla ich przestrzega, możecie mieć pewność, że psiak będzie zdrowy i wesoły.

 

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę podczas wizyty w hodowli?

Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem będzie przynależność danej hodowli do Związku Kynologicznego. Jest to absolutną podstawą i szerokim łukiem powinniście omijać hodowle, które nie mogą pochwalić się takową przynależnością. Oczywiście nie jest to gwarantem tego, że psiak będzie w pełni zdrowy i zadbany, jednak brak takowej przynależności jest sygnałem ostrzegawczym, który informuje, że coś jest nie tak.

 

Kolejnym na co trzeba zwrócić uwagę, są oczywiście warunki w jakich przebywają szczeniaki. Najważniejsza będzie oczywiście higiena, sprawdź jakie warunki panują w kojcach i czy psy mają wystarczająco dużo miejsca. Duże znaczenie ma też to, ile ruchu mają pieski – przyjrzyj się wybiegowi, do którego mają dostęp. Zwróć też uwagę czy ich karma jest dobrej jakości.

 

Podczas wizyty w hodowli poproś właściciela o możliwość zobaczenia rodziców zwierzęcia oraz ich kart zdrowia. Najważniejsza będzie matka, jeżeli jest zdrowa i przyjazna, znaczy to, że szczeniaki mogły odziedziczyć podobne cechy. Zapytaj też o miot – suczka powinna rodzić maksymalnie raz do roku.

Stan zdrowia szczeniąt najłatwiej można określić sprawdzając ich odchody – zobacz czy są uformowane i czy nie ma w nich krwi. Jeżeli są wodniste lub w jakikolwiek inny sposób wzbudzają twój niepokój, dobrze zastanów się zanim zdecydujesz się na kupno psiaka.

 

Nie bez znaczenia pozostaje także socjalizacja zwierzaków – psy już od pierwszych miesięcy życia kształtują swój charakter oraz stosunek do ludzi i zwierząt, to właśnie w tym okresie powinny zapoznać się ze wszystkim, z czym będą miały styczność w przyszłości (jak zabawki, ludzie czy inne zwierzęta).

 

Nie można powiedzieć, że jest obowiązek czy reguła, jednak jak wspominaliśmy na początku, różne rasy mają różne potrzeby i wymagania. Właśnie dlatego najlepsze hodowle na świecie zajmują się tylko i wyłącznie jedną, konkretną rasą. Bardzo trudne będzie odpowiednie zadbanie o psiaki różnych ras w tym samym czasie.

Pamiętaj też o podpisaniu umowy z hodowcą, która jasno ustali zakres odpowiedzialności i obowiązków – tak twoich jak i hodowcy (znajdź psa na psiaki.net). Trzeba pamiętać, że zaniedbania weterynaryjne przed kupnem psa wynikają bezpośrednio z winy hodowcy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj