Pies i górskie wędrówki

Kategorie: 

Źródło:

Koegzystencja człowieka i psa jest znacznie łatwiejsza, jeśli możemy mówić o zbieżności potrzeb, charakterów i upodobań. Dlatego osoby prowadzące aktywny tryb życia i ceniące sobie częste wypady w góry, poszukując idealnego dla siebie psa, powinny wybierać spośród czworonogów, które lubią długie spacery i dobrze poradzą sobie w górskich warunkach. Jak się okazuje, osób, które wędrują po szlakach wraz ze swoimi pupilami, jest całkiem sporo. Uwaga, należy pamiętać, że nie wszędzie wolno nam wejść razem z psem. Dlatego, zanim wybierzesz się w góry ze swoim pupilem, dowiedz się, gdzie i jak to robić.

Planując górski wypad z czworonogiem, koniecznie sprawdź, czy w rejonach, w które się wybierasz, można wędrować razem z czworonogiem. Część obszarów górskich (i nie tylko) objętych jest stosownymi zakazami. Najczęściej są to parki narodowe lub ich fragmenty. Czasem wejście na teren parku jest dozwolone, ale pod warunkiem trzymania psa na smyczy oraz w kagańcu. Przed wyjazdem na wypoczynek, koniecznie należy sprawdzić, czy zakazy dotyczą celu naszej podróży.

Czas na przygotowania

Wyjazd w góry powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. W tym przypadku musimy myśleć nie tylko o sobie, ale również o czworonogu. To, czego nie powinno zabraknąć w bagażu podróżnym to przede wszystkim: psie miski (takie, które dobrze sprawdzą się podczas górskich wycieczek); dostosowana do potrzeb pupila karma, wygodne szelki oraz odpowiednia smycz. Najlepiej sprawdza się smycz treningowa, która daje możliwość regulacji długości i daje pupilowi na szlaku większą swobodę. To rozwiązanie znacznie wygodniejsze również dla nas. Wiele wspomnianych tu akcesoriów oferuje internetowy sklep zoologiczny SklepZoologic.pl.

Warto zastanowić się także nad zabraniem biodrowego pasa dog trekkingowego, który daje właścicielowi psa znacznie większą swobodę ruchu. Udogodnienie polega na tym, że ręce pozostają wolne, co nie jest bez znaczenia w czasie pieszych wędrówek.

Nareszcie na szlaku

Jeśli nie znamy jeszcze możliwości psa, nie powinniśmy od razu rzucać się na głęboką wodę, ale rozpocząć od prostszych szlaków i delikatnych podejść. Jeśli już pierwszego dnia przeforsujemy pupila, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować ze wspólnych górskich wypadów w pozostałe dni.

Bardzo istotne jest właściwe przygotowanie do wyjścia na szlak. W naszym plecaku nie powinno zabraknąć kalorycznych przekąsek, które dadzą nam sporą dawkę energii. Przekąski przygotowujemy zarówno dla siebie, jak i dla naszego pupila. Nadmierne dokarmianie psa w czasie górskiej wędrówki lub tuż przed nią nie jest wskazane, jednak warto co jakiś czas (trochę na zachętę, a trochę dla podreparowania sił) dać małą przekąskę. Posiłek najlepiej zaplanować po powrocie do hotelu. Jeśli nie jest to możliwe, można nakarmić psa podczas dłuższego postoju. Koniecznie też należy zabrać spore zapasy wody. W czasie marszu zarówno my, jak i nasz pupil będziemy odczuwać pragnienie.

Bardzo ważne jest, by na szlaku pies cały czas pozostawał zapięty na smyczy. Dbamy w ten sposób zarówno o bezpieczeństwo pupila, jak i innych, wędrujących po górach osób. Wyjazd w góry powinien być przede wszystkim wypoczynkiem, a dostarczanie sobie niepotrzebnych emocji poprzez przykre wydarzenia na szlaku to zbędna atrakcja.

Wędrowanie z psem po górach może być bardzo przyjemne. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Właściwe zabezpieczenie siebie oraz pupila poprzez zabranie odpowiedniej ilości jedzenia i picia jest niezbędne. Konieczny jest również zakup odpowiednich akcesoriów dla pupila. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj