Pierwiastek chemiczny darmstadtium

Kategorie: 

Źródło: tg

Darmstadtium to sztucznie uformowany pierwiastek chemiczny z grupy VIII układu okresowego Mendelejewa (oznaczony przez Ds), dawniej ununnilium. Powstał w wyniku połączenia dwóch atomów, tj. niklu i ołowiu, 9 listopada 1994 roku w mieście Darmstadt w Niemczech, skąd wzięła się jego nazwa, w Centrum Badań Ciężkich Jonów pod kierownictwem zespołu chemików S. Hoffmanna, V. Ninova, F.P. Hessbergera. , P. Armbruster, H. Folger, G. Munzenberg, H. J. Schott.

 

 

Wiadomo, że Darmstadtium o masowych liczbach izotopów 267 – 273 ma okres półtrwania wynoszący kilka mikrosekund, a z najcięższym izotopem - 281 osiąga okres półtrwania w 10 sekund.

 

Powstała reakcja (z izotopem 269) fuzji jąder ołowiu z jądrem niklu: 208Pb + 62Ni = 269Ds + n

 

Wynik (dla izotopu 271) fuzji atomu ołowiu z cięższym izotopem niklu: 208Pb + 64Ni = 271Ds + n

 

Początkowo naukowcy ze Wspólnego Instytutu Badań Jądrowych (miasto naukowe Dubna) zaproponowali nazwę dla pierwiastka - bekerellium (Bl), na cześć twórcy radioaktywności, Henri Becquerela. W 1997 roku amerykańscy chemicy chcieli nazwać nowy pierwiastek Hahnium nazwiskiem Otto Hahna, niemieckiego chemika i pioniera radiochemii, który odkrył izomerię jądrową (uran Z) i rozszczepienie uranu.

 

W 2001 roku odkrycie i uznanie GSI przy otrzymywaniu nowego pierwiastka chemicznego zostało potwierdzone przez International Council for Theoretical and Applied Chemistry (IUPAC), a w sierpniu 2003 roku IUPAC, podczas 42 Zgromadzenia Ogólnego w Ottawie, już oficjalnie wprowadził nowy pierwiastek chemiczny do układu okresowego pod numerem 110 i nazwą darmstadtium. Zdaniem naukowców metal jest lity i ma dwa kolory, tj. srebrzystobiały i szary, a także wysoką radioaktywność.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj