Pielęgnacja własnego ogródka, czyli jak zadbać o drzewa

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wiele osób, posiadających drzewa owocowe w swoim ogrodzie myśli, że ich cięcie może je uszkodzić. Jest odwrotnie, ponieważ regularne przycinanie drzew owocowych skutecznie je wzmacnia, a także umożliwia ich rozwój. Dzięki temu późniejsze zbiory są bogatsze, a same owoce smaczniejsze. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób pielęgnować drzewa owocowe.

 

Przycinanie drzew owocowych – dlaczego to takie ważne?

Nic nie smakuje lepiej niż owoce zebrane z własnego drzewa. Jabłka, czereśnie czy gruszki wielu osobom mogą kojarzyć się z wakacjami u babci na polskiej wsi, a także z przygotowywanymi kompotami. To wszystko sprawia, że coraz chętniej sadzimy drzewa owocowe w naszych przydomowych ogródkach.

 

Żeby cieszyć się wyjątkowym smakiem własnoręcznie zebranych owoców należy wiedzieć, w jaki sposób umiejętnie pielęgnować drzewa. Przycinanie drzew owocowych jest czynnością niezwykle ważną, ponieważ dzięki temu będą się one prawidłowo rozgałęziały, co będzie skutkowało także lepszą jakością owoców. Dodatkowo w przypadku drzew regularne cięcie gwarantuje, że zbiory będą smaczniejsze oraz większe. Co więcej, pozytywnie wpływa to także na ich wzrost i rozwój oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia szkodników. Praktyka przycinania drzew owocowych jest powszechnie stosowana przez wszystkich hodowców.

 

W jaki sposób umiejętnie przycinać drzewa owocowe?

Żeby przycinanie drzew owocowych odniosło pożądany skutek należy wiedzieć, w jaki sposób robić to umiejętnie. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność, więc nawet osoby, która rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą własnych drzew owocowych bez problemu dadzą sobie z tym radę.

Bardzo ważne jest, żeby przycinanie drzew owocowych odbywało się w określonym czasie w ciągu roku. Tylko w ten sposób będzie to skutkowało smacznymi owocami. Regularne przycinanie drzew owocowych należy wykonywać w okresach ich spoczynku oraz wegetacji.

Cięcie najlepiej rozpocząć w okolicach marca, gdy ostatecznie miną zimowe mrozy, a drzewa nie zdążyły jeszcze wypuścić pąków. Z cięciem nie ma potrzeby się spieszyć, a najlepiej jeśli temperatury w ciągu dnia utrzymują się dodatnie.  Najwcześniej rozpoczyna się prace przy cięciu jabłoni grusz i śliw, a następni brzoskwiń i moreli. W przypadku wiśni i czereśni cięcie powinno odbywać się po zebraniu owoców. Przycinanie drzew owocowych jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma wpływ na późniejsze zbiory, a  także przyczynia się do prawidłowego wzrostu rośliny.

 

Narzędzia niezbędne do pracy w ogrodzie

W każdych pracach ogrodowych przydatne będą rozmaite narzędzia, dzięki którym wszystkie czynności będą wykonywane szybciej i sprawniej. Jednym z nich niewątpliwie jest sekator ogrodowy, który ma szerokie możliwości zastosowania. Poręczny kształt, a jednocześnie ostre ostrze umożliwiają staranne docięcie gałęzi. Podobną funkcję spełniają również nożyce, przeznaczone do przycinania drzew owocowych w precyzyjny sposób.

Dzięki odpowiedniej wiedzy oraz narzędziom każdy może cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi owocami.

 

 

Źródło: Ziemovit.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj