Kategorie:
Księżyc w pełni wpływa na zachowanie wielu żywych organizmów, tj. ostrygi, a małe ryby pływają znacznie głębiej, ptaki morskie trzymają się bliżej brzegu. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ataków rekinów z pięćdziesięciu lat i odkryli, że ataki rekinów są częstsze, gdy księżyc jest w pełni.
Ekolog Steve Midway z Louisiana State University mówi, że to nie dlatego, że rekiny widzą lepiej w nocy. Większość ich ataków na ludzi wciąż ma miejsce w ciągu dnia. Naukowcy wysunęli hipotezę o „efektu księżyca”, czyli korelacji między fazami księżyca a aktywnością roślin i zwierząt na Ziemi.
Ostatnie badania wykazały, że pływy grawitacyjne mogą zmienić sposób, w jaki zwierzęta i rośliny śpią, poruszają się i rosną. Jak dokładnie to się dzieje, pozostaje dla naukowców niejasne. Uważają, że życie morskie jest szczególnie podatne na wpływ księżyca. Ich ruchy, dieta, a nawet ataki są związane z pewnymi fazami księżyca.
Najczęściej surferów atakują rekiny podczas pełni księżyca. Być może to działalność człowieka podczas pełni księżyca prowokuje agresję rekinów.
„Chociaż nie jest to rozstrzygający dowód na to, że ataki rekinów występują głównie w okresach pełni księżyca, obserwacje te są pierwszą globalną oceną, która wskazuje na jakiekolwiek dowody ataków rekinów skorelowanych z fazą księżyca i dlatego wymagają dalszych badań” – informują autorzy.
Naukowcy ostrzegają, że pływanie w grupach i unikanie wody o świcie i o zmierzchu podczas pełni księżyca może zmniejszyć ryzyko napotkania drapieżników. Praca została opublikowana w Frontiers in Marine Science.
Skomentuj