Papugi nimfy potrafią śpiewać harmonijnie, naśladując zewnętrzną melodię

Kategorie: 

Źródło: tg

Wiadomo, że kakadu mają tendencję do naśladowania melodii ludzkich kompozycji muzycznych. Naukowcy z Uniwersytetu Aichi postanowili sprawdzić, czy te papugi potrafią śpiewać unisono.

 

 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym zagwizdali pewną melodię z trzema nimfami wychowanymi w niewoli. Wszystkie ptaki nauczyły się melodii i potrafiły ją odtworzyć. Kiedy jeden osobnik zaczęł śpiewać, dołączyły do niego pozostałe dwa.

 

Następnie naukowcy zaczęli eksperymentować z odtwarzaniem nagrania melodii, która została przez nich wyrażona. Dlatego naukowcy chcieli sprawdzić, czy ptaki korelują początek ich śpiewu z czasem odtwarzania nagrania melodii.

 

Naukowcy specjalnie włączyli nagranie po tym, jak ptak zaczął śpiewać melodię. Ten etap eksperymentu pomógł naukowcom odkryć, że nimfy są w stanie zsynchronizować rytm i czas swoich piosenek zgodnie z odtwarzanym nagraniem.

 

W następnej fazie naukowcy włączyli nagrywanie melodii, gdy ptaki milczały, aby sprawdzić, czy odbiorą melodię. W tym przypadku ptaki od razu zaczęły śpiewać, tzn. gdy tylko zaczęto odtwarzać nagranie.

 

Zgodnie z wynikami eksperymentu naukowcy zauważyli, że nimfy aktywnie zmieniają charakterystykę czasową i rytmiczną, dostosowując się zarówno do siebie, jak i do melodii odtwarzanej na nośniku zewnętrznym.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj