Ośmiornice, podobnie jak ssaki, mają dwie fazy snu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ośmiornice są znane ze swojej zdolności do zmiany koloru podczas snu. Niedawno brazylijscy naukowcy odkryli, że zmiany koloru ośmiornicy oznaczają przejście między dwiema fazami snu, tj. aktywną i pasywną.

 

 

Wcześniej naukowcy uważali, że sen dwufazowy istnieje tylko u ptaków i ssaków. Jednak ostatnio wykazano, że szybkie i głębokie fazy snu występują również u gadów. Podobieństwo snu REM stwierdzono również u mątwy. Nowe odkrycie naukowców uzupełnia tę listę ośmiornicami.

 

Naukowcy zauważyli zmianę faz snu u ośmiornic, analizując nagrania wideo ich aktywności. Okazało się, że podczas biernej fazy snu ośmiornice są prawie nieruchome i cicho stoją w jednym miejscu, ich kolor jest blady, a źrenice bardzo zwężone. Na etapie aktywnym wszystko jest dokładnie odwrotnie. Ośmiornice intensywnie zmieniają kolor, a ich oczy i ciało stają się bardzo ruchliwe.

 

Ciekawe, że aktywna faza snu u tych głowonogów może nastąpić dopiero po długim (ponad 6 minut) okresie biernym. W takim przypadku cykl zmieniających się stanów uśpienia powtarza się co 30-40 minut.

 

Aby dowiedzieć się na pewno, czy oba warunki rzeczywiście odnoszą się do snu ośmiornicy, a nie do jakiegoś innego procesu, naukowcy przetestowali próg pobudliwości zwierząt. Testowanie odpowiedzi na bodźce wizualne i dotykowe wykazało, że oba stany są rzeczywiście snem. „Odzyskanie” i rozpoznanie bodźca zajęło ośmiornicom trochę czasu.

 

Naukowcy zauważyli, że ich odkrycie jest nowym krokiem w badaniach nad ewolucją ośmiornic i ich zachowaniem, a także ewolucją snu u istot żywych jako takich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj