Ośmiornice i kalmary nie ewoluują jak inne zwierzęta

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Co niewiarygodne, ośmiornice i inne głowonogi nie rozwijają się jak inne organizmy na planecie. Okazuje się, że nieustannie edytują swoje sekwencje RNA, aby dostosować się do zmian w środowisku.

 

 

I to jest bardzo dziwne, bo w organizmach wielokomórkowych takie adaptacje zachodzą w zupełnie inny sposób. Fundamentalne zmiany w organizmie zwykle zaczynają się od mutacji genetycznych, czyli zmian w DNA, które są „w praktyce” realizowane przez molekularnego towarzysza DNA - RNA.

 

Możesz sobie wyobrazić, że DNA to przepis na danie, a RNA to szef kuchni, który wspiera przygotowanie każdego dania w kuchni komórkowej. RNA nie tylko działa zgodnie z przepisem, ale czasami improwizuje z określonymi składnikami, zmieniając białka wytwarzane w komórkach podczas rzadkiego procesu edycji RNA.

 

Taka edycja może zmienić sposób działania białek, umożliwiając organizmowi dostosowanie informacji genetycznej bez jakiejkolwiek mutacji genetycznej. To prawda, że większość organizmów nie przejmuje się tym procesem, ponieważ jest dość kłopotliwy i często stwarza więcej problemów niż je rozwiązuje, ale nie u głowonogów.

 

W 2015 roku naukowcy odkryli, że kałamarnica loligo wyedytowała ponad 60% RNA w swoim układzie nerwowym, co znacząco zmieniło jej fizjologię mózgu, prawdopodobnie umożliwiając przystosowanie się do różnych temperatur oceanu. Następnie, w 2017 roku, naukowcy dokonali jeszcze bardziej zaskakującego odkrycia. Co najmniej dwa gatunki ośmiornic i jeden gatunek mątwy konsekwentnie robią to samo! U łodzików i ślimaków tej zdolności jednak nie znaleziono.

 

„Oznacza to, że ten poziom edycji RNA jest unikalny dla głowonogów i najczęściej występuje w ich układzie nerwowym” - komentuje Joshua Rosenthal z US Marine Biology Laboratory.

 

Zdaniem naukowców może to wynikać z faktu, że mózg głowonogów jest niesamowicie rozwinięty. Są one niezwykle inteligentne i wiedzą, jak używać narzędzi (w każdym razie są na to dowody), a jeden z ośmionogów mieszkaniec nowozelandzkiego akwarium nauczył się nawet fotografować ludzi! Dlatego hipoteza, że zdolności umysłowe ośmiornic mogą być wynikiem ich „pracy” z własnym RNA, wygląda dość przekonująco.

 

Co więcej, naukowcy odkryli, że „naprawianie” RNA z konieczności nie jest jedyną unikalną cechą ewolucyjną, która odróżnia głowonogi od innych mieszkańców królestwa zwierząt. Jeśli chodzi o normalną ewolucję genomową, czyli wspomniane powyżej mutacje genetyczne, głowonogi ewoluują znacznie wolniej, a naukowcy uważają, że jest to rodzaj zapłaty za możliwość edycji RNA i dzięki temu przetrwania.

 

W przyszłości naukowcy planują stworzyć model genetyczny głowonogów, aby prześledzić, jak i kiedy następuje edycja RNA. Proces ten może być tak łatwy, jak zmiana temperatury ciała, albo niezwykle złożony, jak tworzenie pamięci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj