Okazało się, że mrówki potrafią „wywęszyć” raka. Ułatwi to diagnozowanie chorób

Kategorie: 

Źródło: tg

Międzynarodowy zespół naukowców przeszkolił mrówki Formica fusca w wykrywaniu raka. Wyniki badania publikuje iScience. Zespół naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, Uniwersytetu Sorbony w Paryżu, Instytutu Curie i Inserm zademonstrował, jak gatunek mrówek Formica fusca może być przydatny w medycynie.

 

 

Po kilku minutach treningu te owady, które wykorzystują węch do wykonywania codziennych czynności, odróżniały zdrowe komórki ludzkie od nowotworowych.

 

Analizując związki emitowane przez różne komórki, naukowcy wykazali, że każda linia komórkowa ma swój własny zapach, który wychwytują mrówki. Skuteczność nowej metody nie została jeszcze oceniona w badaniach klinicznych na ludziach. Jednak najnowszy eksperyment już wykazał, że mrówki mają duży potencjał, zdolny do bardzo szybkiego uczenia się, zauważają autorzy badania.

 

Diagnoza raka jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Istniejące metody, takie jak MRI i mammografia, nie zawsze są dostępne ze względu na koszty i inwazyjność. Ogranicza to ich szerokie zastosowanie. Aby obejść te ograniczenia, badane są alternatywne metody, takie jak używanie zwierzęcych zmysłów węchu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj