Odświeżacze powietrza uznano za niebezpieczne dla kotów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Substancja zawarta w odświeżaczach powietrza może być niebezpieczna dla starszych kotów, twierdzą eksperci z University of Oregon.

 

 

 

Zdaniem ekspertów związki zaprojektowane w celu zwiększenia ogniotrwałości zwiększają ryzyko rozwoju chorób tarczycy u zwierząt w starszym wieku. W szczególności jest to częsty problem nazywany nadczynnością tarczycy.

 

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku substancje z grupy eterów polibromofenylowych (PBDE) były używane do produkcji ubrań, naczyń i niektórych innych artykułów gospodarstwa domowego, ale później okazało się, że stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi. W przeszłości badania wykazały, że taka alternatywa jest znacznie bezpieczniejsza dla ludzi, ale według autorów nowej pracy naukowej podobne testy nie zostały przeprowadzone dla kotów.

 

Eksperci poprosili ochotników o umieszczenie znaczników na zwierzętach, które są w stanie aktywnie gromadzić się w sobie estry fosforowe OPE i PBDE. W czasie badania niektóre koty, które brały udział w badaniu, nie cierpiały na choroby tarczycy, podczas gdy inne miały nadczynność tarczycy, stan spowodowany przedłużonym, uporczywym brakiem hormonów tarczycy. Tydzień później naukowcy sprawdzili, ile potencjalnie szkodliwych substancji zgromadziło się wewnątrz znacznika, a także wykonali badanie krwi u kotów.

 

W rezultacie naukowcy byli w stanie zidentyfikować związek między ryzykiem nadczynności tarczycy a liczbą OPE w otoczeniu zwierząt domowych. Często jego koncentracja była zwiększona u kotów, które wolały spać na meblach, a to może być jedno z głównych źródeł tych substancji. Inne potencjalne źródła obejmują odświeżacze powietrza, a nawet suchą karmę. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj