Odkryto sposób komunikowania się psów z końmi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Socjobiolodzy z Uniwersytetu w Pizie odkryli, że psy i konie bawiące się razem mogą komunikować się ze sobą za pomocą wyrazu pysków. Wszelkie harce są szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt i ptaków, tzn. pomagają wypracować kluczowe aspekty zachowania, łagodzą stres i budują relacje.

 

Podczas gry zwierzęta komunikują się ze sobą za pomocą gestów i mimiki. Jednak do tej pory badając zachowanie zwierząt w interakcji, naukowcy koncentrowali się na grach między osobnikami tego samego gatunku lub między zwierzętami domowymi a ludźmi.

 

Włoscy naukowcy postanowili pójść w drugą stronę i zobaczyć, jak konie i psy komunikują się ze sobą podczas wspólnych zabaw. Wykorzystali YouTube, aby to zrobić, wybierając tam dwadzieścia filmów, na których widać, jak dwadzieścia różnych par psów i kuców bawi się swobodnie bez interwencji człowieka.

 

W czasie analizowanie nagrania okazało się, że podczas wspólnych gier zarówno psy, jak i konie często pokazują sobie zrelaksowane otwarte pyski, co jest powszechnym przejawem mimiki u ssaków. Przybierają również wrażliwe pozy, na przykład, tarzając się na plecach, co można interpretować jako przejaw przyjaznego usposobienia.

 

Ponadto socjobiolodzy dość nieoczekiwanie zauważyli, że psy i konie podczas gry często powtarzają swoje mimiki nawzajem. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali taką mimikę podczas interakcji osobników różnych gatunków.

 

We wcześniejszych badaniach stwierdzono, że u psów takie zachowanie często objawia się w stosunku do przyjaznych osób, a rzadko do nieznajomych. W grach psów z końmi kopiowanie mimiki następowało prawie tak często, jak między dwoma zaprzyjaźnionymi psami. Z tego wszystkiego naukowcy wywnioskowali, że podczas zabawy zwierzęta, nawet pomimo różnic gatunkowych i ewolucyjnych, są w stanie rozwinąć wspólną komunikację, aby uniknąć nieporozumień i przypadkowej agresji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Skomentuj