Odkryto komórki dinozaura, liczące 125 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy poinformowali, że zidentyfikowali i wyizolowali komórki dinozaura, który żył 125 milionów lat temu.

 

 

 

Badania są prowadzone przez Instytut Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii (IVPP) Chińskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Przyrody Shandong Tianyu. Naukowcy powiedzieli, że znaleźli cząsteczki organiczne i skamieniałą chromatynę w chrząstce Caudipteryxa, który był dinozaurem wielkości pawia. Według naukowców znaleziono dwa rodzaje komórek, tj. zdrowe komórki i komórki, które rozpadły się po śmierci dinozaura.

 

Ponadto naukowcy zauważyli, że komórki były najprawdopodobniej „doskonale zachowane” dzięki krzemionce znalezionej w popiele wulkanicznym pokrywającym ciało dinozaura. L.I. Zhiheng, adiunkt w IVPP i współautor badania, wyjaśnił:

 

„Dane geologiczne gromadzone przez lata wykazały, że zachowanie skamieniałości w biocie Jehol było wyjątkowe ze względu na drobny popiół wulkaniczny, który pokrył zwłoki i zachował je na poziomie komórkowym”.

 

Co to znaczy? Naukowcy wyjaśnili, że odkrycie cząsteczek organicznych w chrząstce potwierdza hipotezę, że chrząstka jest „podatna na fosylizację jądrową i jest idealnym kandydatem do dalszego zrozumienia zachowania DNA w odległym czasie” – piszą naukowcy.

 

Ponadto Alida Bayleul, adiunkt w IVPP i współautorka badania, powiedziała:

 

„Bądźmy szczerzy, oczywiście interesują nas jądra skamieniałych komórek, ponieważ tam powinna znajdować się większość DNA, gdyby DNA zostało zachowane. Mamy więc dobre wstępne dane, bardzo interesujące dane, ale dopiero zaczynamy rozumieć biochemię komórkową w bardzo starych skamielinach. Na tym etapie musimy pracować znacznie ciężej.”

 

Wygląda na to, że naukowcy szukają DNA dinozaurów, a teraz są pewne wstępne dane, na których mogą polegać, aby kontynuować swoje badania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj