Obecność człowieka osłabia relacje społeczne żyraf

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wpływ obecności człowieka na populacje dzikich zwierząt rzadko jest przedmiotem badań. Nawet jeśli zwierzęta nie są upolowane ani eksterminowane, ludzie są w jakiś sposób obecni w życiu dzikich zwierząt, mają z nimi kontakt lub żyją w ich pobliżu. Często ta obecność może negatywnie wpływać na mechanizmy zachowań zwierząt. Jakaś osoba ingeruje w ich życie, zakłócając spokój ducha i porządek interakcji między stworzeniami.

 

 

Naukowcy z uniwersytetów w Zurychu, Konstancji, Pensylwanii i Instytutu Maxa Plancka postanowili lepiej zbadać negatywne skutki generowane przez obecność ludzi w środowisku dzikich zwierząt.

 

Głównym przedmiotem obserwacji dla badaczy były żyrafy masajskie żyjące w Tanzanii. Przez ponad sześć lat naukowcy gromadzili dane na temat 540 żyraf żyjących w Parku Narodowym Tarangire. Te lub inne części tego terytorium różnią się stopniem interwencji człowieka. Po zebraniu danych naukowcy byli w stanie rozpoznać konkretne żyrafy na podstawie ich indywidualnych wzorców zachowania.

 

Badanie wykazało, że system społeczny żyraf jest dość złożony, ma własne hierarchie, sekwencje behawioralne i mechanizmy komunikacji.

 

Głównym odkryciem badania były dane dotyczące wpływu obecności człowieka na stada żyraf. Okazało się, że żyrafy żyjące w pobliżu ludzi miały słabsze relacje niż żyrafy znajdujące się daleko od obszarów ludzkiej obecności. Grupy żyraf, które często spotykają ludzi, którzy jednocześnie traktują zwierzęta pokojowo i ostrożnie, mają tendencję do rozpadu.

 

Naukowcy uważają, że negatywny wpływ ludzi na czynnik relacji żyraf masajskich jest jedną z przyczyn spadku ich populacji o 50% w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj