O czym pieją koguty?

Kategorie: 

youtube.com

W jakich kurnikach żyją najmodniejsze i najbardziej zadziorne koguty? Rok 2017 ogłoszono Rokiem Koguta, bo jest to stworzenie głośne, robiące wrażenie, dzielne, zaradne – jednym słowem świetny organizator. Ale dziś nie będziemy pisać o kogucie, jako o symbolu, a o zwykłym krewnym kur. Ptaki te zostały udomowione w gospodarstwach domowych wcześniej niż koty, krowy i konie. Ich przodkami były dzikie kurczaki, które żyją w dżunglach Azji Południowo-Wschodniej. Stało się to ponad 8 tys. lat temu.

 Wielu może być zaskoczonych, ale kilka tysięcy lat temu człowiekowi u kogutów najbardziej podobała się ich waleczność. Pierwsze dzikie koguty w rękach ludzi nie były większe od dzisiejszych gołębi. Nieoswojony drób gniazdował wówczas tylko raz w roku i tylko raz na dwanaście miesięcy pojawiały się jaja.W jakich kurnikach żyją najmodniejsze i zadziorne ptaki? Spektakularne potyczki kogutów stały się bardzo ważne dla starożytnego człowieka. Widowiskowe show odbywało się początkowo tylko podczas godów. Potem plemiona, żyjące na terenie południowo – wschodniej Azji zaczęły hodować waleczne kurczaki i, choć była to pusta rozrywka, utrzymywanie kurek bojowych kojarzone było z wielkim prestiżem, podkreślając bogactwo właścicieli. Do tej pory w krajach regionu morale drobiu jest wyżej cenione niż inne jego cechy.Z biegiem czasu walki rozmaitych ras kur pojawiły się na całym świecie (prym wiodły rasy indyjskie, malajskie, angielskie, belgijskie, uzbeckie itd.). Wszystkie one charakteryzują się agresywnym temperamentem, bardzo mocną budową ciała, niesamowitą siłą i wytrzymałością.


 
Czym charakteryzuje się wieś lub miejscowość w prawie każdej części globu we wczesnych godzinach porannych? Ludzie mają skłonność do trzymania kur, ptactwa ozdobnego, w tym najmodniejszych i kłótliwych kogutów. Mają one „cieszyć oko” właścicieli, oprócz walorów kulinarnych.Koguty wytwarzają wiele różnych dźwięków. Na przykład rano pianie wytwarzane jest tylko raz, ale za to w sposób ciągły i przy wysokich częstotliwościach. Nawoływanie kur „na śniadanie” lub do innego posiłku będzie krótkie, ale powtarzające się. Im wyższy głos z koguta, tym głośniej, dłużej on śpiewa” i wywołuje mocnejszy efekt u kur. Kogut nie zapieje, dopóki nie wyciągnie szyi. Każdy kurzy samiec ma specyficzną barwę głosu i indywidualny sposób wykonania swoich zaśpiewów. Dobry gospodarz zawsze wie, kiedy jego kogut pieje, a kiedy u sąsiada.


 
W świecie istnieje wiele ras kur – od karłowatych do olbrzymich w zależności od charakteru hodowli. Najczęściej drób utrzymywany jest ze względu na pozyskiwanie mięsa i jaj. Ostatnio bardzo modne staje się hodowanie kur ozdobnych, których pióra mają niezwykłe barwy i kolory.Najmodniejsze i kłótliwe ptaki to kury rasy Ayam Cemani (co oznacza „kurczak z miejscowości Cemani”)? Z powodu czarnego koloru uważane są one za mistyczne. Czarne jest na nich wszystko: pióra, mięso, kości, grzebień, narządy wewnętrzne, a nawet jaja. Także ich krew, co ciekawe, jest ciemnoczerwona, prawie czarna. W Europie te egzotyczne ptaki pojawiły się pod koniec dwudziestego wieku. Pochodzą z Indonezji. Obecnie jest to jedna z najbardziej drogich ras kur na świecie. Kurczak może osiągnąć cenę nawet 2,5 tysiąca dolarów.W niektórych kurnikach żyją inne bardzo modne i kłótliwe niesamowite rasy – kury puchate. Są bardziej puszyste w porównaniu do swoich towarzyszy. Ich pióra przypominają raczej miękkie, jedwabiste włosy. Dzięki niepowtarzalnym cechom mówi się o nich, że to drób jedwabny. Istnieje kilka wersji na temat pochodzenia tego zadziornego piękna. Słynny Karol Darwin napisał, że ta rasa jest bardzo stara i został przywieziony do Europy i Azji z Ameryki. Jednak według innej hipotezy, bardziej powszechnej, wskazuje się na ich chińskie pochodzenie.Warto zapamiętać, że człowiek słyszy pianie koguta w odległości dwóch kilometrów. To pianie to „mowa koguta”. Naukowcy zidentyfikowali trzydzieści wartości dźwiękowych, emitowanych przez koguty i kury z komunikatami, tj.: „pozwól mi odejść”, „tu jest wiele robaków”, „odejdź, tu jest niebezpiecznie”,  „zniosłam jajko”, „gdzie jesteś mamo?”, „czas na sen”, „chodźcie pod moje skrzydła” itd.Pięć faktów o kogutach i kurach:

 

  1. Ptaki te to nowoczesne dinozaury – potomkowie tyranozaura (jeden z największych drapieżników na świecie.
  2. Liczba kurcząt przewyższa liczbę ludzi na naszej planecie w stosunku 3: 1.
  3. Kury i koguty są w stanie zapamiętać cechy ponad 100 kurcząt i ludzi – one zapamiętują wszystkich, którzy traktują je źle i dobrzeKoguty i kury odróżniają pewne figury geometryczne i są zdolne do rachunku arytmetycznego
  4. Koguty mogą żyć bez głowy. Samiec o imieniu Mike miał trafić do rosołu we 10 września 1945 roku. Jego właściciel , farmer Lloyd Olsen z Fruita w Kolorado (Stany Zjednoczone), postanowił przeprowadzić eksperyment, jak długo zraniony Mike jest w stanie przetrwać. Olsen karmił go mlekiem i ziarnem za pomocą pipety. Udokumentowano, że uszkodzony kogut wyżył jeszcze osiemnaście miesięcy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj