Nowy system umożliwia zdalne śledzenie komarów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według Światowej Organizacji Zdrowia setki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu chorób przenoszonych przez komary. Nowy niedrogi system obrazowania może uprościć śledzenie gatunków komarów przenoszących choroby, umożliwiając specjalistom zdalne monitorowanie owadów i reagowanie na czas na pojawienie się niebezpiecznych gatunków.

 

 

Nowa technologia ułatwia życie ekspertom w poszukiwaniu niebezpiecznych insektów. Aby zrozumieć, jakie rodzaje komarów i w jakiej ilości są obecne na danym obszarze, konieczne jest ciągłe ich wychwytywanie, po czym owady są dostarczane do laboratorium i badane pod mikroskopem.

 

Opracowując system, badacze skupili się na identyfikacji komarów Aedes aegypti, które rozprzestrzeniają Zika, dengę, Chikungunya i żółtą gorączkę. Gatunek ten pochodzi z Afryki, ale pojawił się w innych częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

 

Układ optyczny składający się z czujnika i kamery można umieścić w tradycyjnej pułapce i zdalnie monitorować liczebność, różnorodność i rozmieszczenie gatunków komarów. Obrazy są tak wysokiej jakości, że specjaliści mogą rozróżnić wzory skrzydeł i kolor łusek.

 

„Nasz nowy system będzie szczególnie przydatny do monitorowania Aedes aegypti na niedostępnych obszarach oraz w portach handlowych, w których można przejąć gatunki z innych krajów” - powiedział jeden z programistów.

 

W większości przypadków zmiany ilości lub formy muszą być ustalane z dnia na dzień lub z godziny na godzinę. Oznacza to, że aparat trzeba będzie włączać tylko kilka razy dziennie. Pozwoli to utrzymać zużycie energii w dopuszczalnym zakresie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj