„Nocny” jastrząb widzi w ciemności lepiej niż jego „dzienni” krewni

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Gatunek ten żyje w odległych i suchych regionach Australii. Populacja liczy nie więcej niż 6700 osobników, a ptak jest zagrożony wyginięciem. Aby uratować gatunek, konieczne jest zrozumienie jego potrzeb i możliwości, tj. na przykład sztuczne źródła światła mogą oddziaływać na tego drapieżnika w zupełnie inny sposób niż na inne jastrzębie.

 

 

 

Naukowcy przeanalizowali zbiory muzeów w Australii. Zeskanowali czaszki różnych ptaków drapieżnych za pomocą tomografii komputerowej, a następnie porównali trójwymiarowe rekonstrukcje czaszek latawca skrzydlatego i jego krewnych. Autorzy założyli, że oczy Elanus scriptus będą podobne do oczu sów, czyli będą większe. Ponadto spodziewali się znaleźć bardziej rozbudowane przetwarzanie wizualne w mózgu latawca.

 

Wbrew pierwotnym założeniom oczy i mózg Elanus scriptus nie różniły się od oczu i mózgu innych gatunków z tego samego rodzaju, tj. kania czarnoskrzydłego (Elanus axillaris). Jednak we wszystkich trzech orbitach oczu były bardzo duże w porównaniu z otworem wzrokowym z tyłu orbity, przez który przechodzi nerw wzrokowy. Ta cecha anatomiczna jest charakterystyczna dla ptaków nocnych, u których niewielka liczba zakończeń nerwowych przekazuje ogromną ilość informacji wejściowych z siatkówki do mózgu, tworząc obraz o wysokim kontraście i niskiej rozdzielczości.

 

Tak więc wszystkie jastrzębie z rodzaju Elanus widzą równie dobrze w ciemności, ale prawdopodobnie nie tak dobrze, jak inne jastrzębie za dnia. Z jakiegoś powodu tylko Elanus scriptus przeszedł na nocny tryb życia. Gatunek ten jest szczególnie aktywny w noce księżycowe, więc można przypuszczać, że nie porusza się tak dobrze w całkowitej ciemności, jak sowy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj