Niezwykłe kokony pijawek

Kategorie: 

https://gizmodo.com/holy-crap-these-leech-cocoons-are-incredible-1822458820

Piękno natury może pochodzić z najbardziej nieprawdopodobnych miejsc – na przykład kokony, w których pijawki składają jaja. Osłonki posiadają niesamowitą powierzchnię z litej pianki. Zespół naukowców z Rutgers University, Camden (i jeden naukowiec z Turcji) przyjrzeli się bliżej tym strukturom, aby dowiedzieć się, jak powstały i dlaczego wyglądają tak, a nie inaczej? I dlaczego w ogóle powstają?

 „To jest fascynujące” - powiedział jeden z autorów badania William Saidel. „To podstawa nauki, aby próbować zrozumieć, co to jest”.Zespół przyglądał się szczególnie pijawkom leczniczym, które zagrzebują się w błocie, formują wokół siebie kokony, składają jaja, a następnie porzucają strukturę. Okazało się, że kokony tych pijawek posiadają dziwną spienioną masę na zewnątrz (inne kokony pijawek tego nie mają). Badacze przyjrzeli się kokonom pod mikroskopami i zdali sobie sprawę, że spieniona struktura powstała prawdopodobnie w wyniku odparowania wody, tworząc pęcherzyki.

 


Foto: Bill Saidel


Badacze próbowali tworzyć nawet większe wersje kokonów: „Zamrożony groszek został ułożony warstwowo na prostokątnym plastikowym naczyniu i otoczony gipsem paryskim" - wynika z artykułu opublikowanego w Journal of Morfology. Uzyskany produkt wyglądał podobnie jak stwardniałe błony śluzowe. Naukowcy sugerują, że ta unikalna struktura prawdopodobnie pomaga zachować wodę w kokonie, a zewnętrzne kolce pomagają utrzymać obiekt w miejscu.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj