Niedopałki papierosów mają korzystny wpływ na zdrowie zięb i wróbli

Kategorie: 

youtube.com

Ekolodzy z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku odkryli, że północnoamerykańskie zięby (Carpodacus mexicanus), mieszkające w miastach, wykorzystują niedopałki papierosów do budowy gniazd. Chronią one rzekomo pisklęta od kleszczy, które żyją na skórze i piórach. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Avian Biology.

 

 


Ptasie pasożyty stanowią kilka tysięcy gatunków i występują one u przedstawicieli prawie wszystkich ptaków. Intruzi ssą krew, jedzą pióra i skórę, a także zmniejszają przeżywalność piskląt. Ponadto, są nosicielami pasożytów wewnętrznych. Jednak ptaki nauczyły się przed nimi bronić. Na przykład, niektóre gatunki ptaków umieszczają rośliny zapachowe w nowobudowanych gniazdach, które, jak uważają z kolei niektórzy eksperci, odpychają szkodniki lub zwiększają odporność lęgów.



Ptaki żyjące w miastach wykorzystują do konstruowania gniazd nie tylko naturalne materiały, ale także te wykonane przez człowieka. Ornitolodzy znajdują w siedliskach ptaków plastik, papier i niedopałki papierosów.



Autorzy najnowszego badania stawiają hipotezę, że niedopałki w ptasich gniazdach mogą działać jako środek odstraszający pasożyty. W swojej poprzedniej pracy, badacze odkryli, że kiedy północnoamerykańskie zięby i wróble domowe (Passer domesticus) umieszczały w gnieździe niedopałki, ilość szkodników w tych gniazdach była niższy niż w gniazdach bez petów. Jednakże niektórzy specjaliści mają wątpliwość, czy ptaki rzeczywiście wykorzystują ten materiał, aby odpierać pasożyty, a nie jako grzejnik lub watę ocieplającą.



W ramach eksperymentu ornitolodzy obserwowali w sezonie lęgowym populację zięb, mieszkających na terenie kampusu uniwersyteckiego. Na potrzeby badań wybrano 32 gniazda. Po wykluciu piskląt, przyglądano się działaniom ptaków pod kątem wyposażenia gniazd. Większość chętnie wykorzystywała trawę, puch, włosy, ale także niedopałki papierosów. Następnie autorzy artykułu podzielili gniazda na trzy grupy. Do jednej z nich (dziesięć gniazd) zaaplikowano żywe kleszcze, w drugiej (również dziesięć gniazd) umieszczono martwe kleszcze, a trzecią grupę poddano jedynie kontroli. Po kilku dniach w gniazdach, gdzie były pasożyty, pojawiło się dużo petów i następowała wymiana ściółki.


Stwierdzono, że średni ciężar papierosów w gniazdach z żywymi kleszczami był dziesięć razy większy niż w gniazdach z martwymi szkodnikami i w gnieździe „kontrolnym”. Mierzono także temperaturę. Była ona znacząco różna w poszczególnych siedliskach. Naukowcy są jednak pewni, że niedopałki w  gniazdach pojawiły się głównie, jako ochrona przed kleszczami.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj