Nie tylko jaszczurkom, ale także aligatorom mogą odrastać utracone ogony

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Aligatory z Mississippi, bardzo podobne do dinozaurów, mogą dorastać do 4,3 metra długości. Naukowcy od dawna zastanawiali się, czy tak dużym gadom mogą odrastać utracone kończyny w taki sam sposób, jak dzieje się to u małych jaszczurek. Odpowiedź uzyskali eksperci ze Stanów Zjednoczonych.

 

Interdyscyplinarny zespół naukowców wykorzystał zaawansowane techniki obrazowania do zbadania anatomii i organizacji tkanek odrastających ogonów. Okazało się, że te nowe ogony są złożoną strukturą z centralnym szkieletem i składają się z chrząstki otoczonej tkanką łączną. Tkanka z kolei jest spleciona naczyniami krwionośnymi i nerwami. Naukowcy spekulują, że odrastające ogony dają aligatorom funkcjonalną przewagę w mętnym środowisku wodnym.

 

„Co najciekawsze, proces wyrastania ogonów łączy w sobie gojenie się i regenerację ran” - powiedziała Cindy Xu, absolwentka programu biologii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Arizony. „Wcześniej obserwowaliśmy odrastanie chrząstki, naczyń krwionośnych, nerwów i łusek u jaszczurek, ale byliśmy dość zaskoczeni, gdy znaleźliśmy podobną do blizny tkankę łączną w miejscu mięśni szkieletowych u aligatorów”.

 

Aligatory, jaszczurki i ludzie należą do grupy zwierząt zwanych owodniami, które charakteryzują się obecnością kręgosłupa. Odkrycie z obecnych badań dostarcza dodatkowych informacji o procesie regeneracji tkanek owodniowców.

 

„Przodkowie aligatorów, dinozaurów i ptaków rozdzielili się około 250 milionów lat temu” - powiedział Kenro Kusumi, profesor Uniwersytetu Arizony i kierownik Wydziału Nauk Przyrodniczych. „Biorąc pod uwagę, że aligatory zachowały zdolność do wzrostu złożonych struktur, a ptaki ją utraciły, powstaje pytanie, kiedy dokładnie ta zdolność została utracona? Czy istnieją szczątki skamieniałości dinozaurów, które były przodkami współczesnych ptaków, z wyrosłymi ogonami? Tego nie wiemy”.

 

Zrozumienie, w jaki sposób różne zwierzęta mogą naprawiać i regenerować tkanki, aby opracowywać metody leczenia urazów i chorób, takich jak zapalenie stawów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj