Kategorie:
Kot często liże swoje futro i robi to, bo je czyści. Higiena jest bardzo ważna i szacuje się, że przeciętny kot może spędzać od trzydziestu do pięćdziesięciu procent dnia na oporządzaniu się. Kiedy dochodzi do nadmiernego lizania i jakie mogą być tego przyczyny? Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest krótka i składa się z kilku elementów.
Kot jako gatunek ma dużą potrzebę higieny i jest doskonale przystosowany do samodzielnych zabiegów higienicznych. Język kota posiada specjalne haczyki wykonane z keratyny. Te haczyki działają jak pędzel. Rozplątują splątane włosy.
Na tym jednak kończy się podobieństwo do człowieka. Lizanie sierści powoduje również rozprowadzanie substancji oleistych wytwarzanych przez skórę kota po całym ciele, co pomaga zachować zdrową sierść i pomaga pozbyć się pasożytów.
Lizanie i czesanie sierści ma szczególne znaczenie po udanym upolowaniu i zjedzeniu ofiary. Usuwa zapach ciała, który może zwabić drapieżniki. W naturze kot ma wielu wrogów, a skuteczne uniknięcie ich w tym przypadku jest kwestią życia i śmierci.
Mówiąc o polowaniu, haczyki na języku dzikich kotów również pomagają im dokładnie oczyścić kości ofiary z mięsa. Działają jak papier ścierny, pozwalając tygrysowi lub pumie maksymalnie wykorzystać swoją zdobycz, pobierając z niej jak najwięcej składników odżywczych.
Nasze koty domowe nadal wykazują zachowania, które przyszły na wolności. Dlatego odruchowo myją się po jedzeniu, aby usunąć zapach „ofiary” i nie narażać się na niebezpieczeństwo, a czasem myją się po pieszczotach z naszym udziałem.
Może to być spowodowane dwoma przyczynami. Po pierwsze kot chce poznać „smak” naszego zapachu, a dokładniej poznać nasze feromony, a po drugie, nie lubi zapachu kosmetyków, więc stara się go pozbyć.
Kiedy lizanie jest normalną higieną, a kiedy problematyczne? Czasami staje się kompulsywne, przeradza się w kompulsywne skubanie, co prowadzi do pogorszenia stanu sierści lub nawet jej utraty. Nadmierne zabiegi higieniczne trwają przez większość dnia, a kot nie jest w stanie właściwie zaspokoić swoich pozostałych potrzeb.
Kompulsywnemu lizaniu może towarzyszyć niepokój, który jest wyraźnym podnieceniem kota. Zwierzę zachowuje się tak, jakby nie mogło znaleźć dla siebie miejsca i źle się czuje we własnej skórze. Często w takich przypadkach można również zaobserwować falistość skóry, tj. więzi na powierzchni ciała kota, które niejako pogarszają stan psychiczny zwierzęcia.
Jeśli Twój kot nadmiernie czesze swoją sierść, najpierw sprawdź, czy nie ma pcheł. Łatwo to sprawdzić, głaszcząc kota w okolicy szyi. Jeśli zauważysz czarne kropki, mogą to być stolce pasożytów. A jeśli zobaczysz uciekającą pchłę, możesz być pewien, że nadmiernemu wylizaniu towarzyszy prawdopodobnie swędzenie wywołane przez pasożyty.
Jeśli wytropiłeś pchły, sprawa jest prosta. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednią kurację. Jeśli jednak lizanie, a nawet skubanie ma inny powód, wizyta u weterynarza jest niezbędna. Nadmierna higiena może być tak zwanym zachowaniem kompulsywnym lub przerzutowym, związanym z cierpieniem spowodowanym konkretną chorobą.
Jaka choroba? Na przykład ból brzucha może powodować lizanie krwi na powierzchni brzucha. Jeśli Twój kot boli ząb, może polizać przednie łapy lub inne łatwo dostępne miejsca.
Należy wziąć pod uwagę behawioralne przyczyny nadmiernej higieny, jeśli badanie weterynaryjne nie wykaże obecności choroby. Może być ich również kilka i nie zawsze są one oczywiste dla edukatora.
Głównymi przyczynami są stres spowodowany na przykład nagłą zmianą naszego życia, codziennej rutyny lub otoczenia. Przegrzanie jest częstym i silnym stresorem, zwłaszcza takim, z którym nie postępuje się zgodnie z odpowiednimi procedurami.
Zestresowany obecnością „rywala”, mieszkaniec może zacząć obsesyjnie lizać futro, aż pojawią się łysiny. Jak sprowadzić nowego kota do domu, jeśli mamy kota i chcemy uniknąć niepotrzebnego stresu? Zastosujmy izolację, najlepiej na kilka tygodni i przygotujemy mieszkanie zgodnie z potrzebami dwóch kotów.
Czasami koty zaczynają się zmieniać, gdy do domu wchodzi małe dziecko. Dzieje się tak, ponieważ cała codzienna rutyna jest odwrócona do góry nogami, a zwierzę musi radzić sobie z wyzwaniami, takimi jak nowe zapachy i głośne dźwięki, które pojawiają się o różnych porach dnia i nocy. Jeśli widzimy, że nasz puszysty pupil stracił część sierści lub obsesyjnie liże skórę do krwi, zastanówmy się, jak mu pomóc.
Skomentuj