Naukowiec z Chin ogłosił narodziny genetycznie zmodyfikowanych dzieci

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Interesujące wiadomości pojawiły się ostatnio na świecie. Chiński naukowiec He Jiankui zapowiedział narodziny pierwszych na świecie dzieci ze zmodyfikowanym genomem. Naukowiec twierdzi, że zmienił genom embrionów w taki sposób, aby ciało przyszłych ludzi było odporne na HIV. Naukowiec złożył takie oświadczenie w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji prasowej Associated Press.

 

 

Niestety, jak dotąd brak jest potwierdzenia tej informacji, a ponadto naukowiec nie upublicznił ani jednej publikacji wyjaśniającej i prezentującej eksperyment. Nikt nie wątpi, że ludzki genom może być edytowany, ponieważ takie eksperymenty były przeprowadzane wcześniej i są na pewno realizowane obecnie. Chiński naukowiec mówi jednak o niezwykłym doświadczeniu, czyli o narodzinach genetycznie zmodyfikowanych ludzi z opornością na HIV. Wcześniej amerykańscy i chińscy naukowcy przeprowadzali eksperymenty na embrionach w celach medycznych, ale zarodki były niszczone po każdym badaniu.

 

Według niektórych ekspertów problem polega na tym, że genetycznie zmodyfikowani ludzie przenoszą swoje geny na potomstwo, co powoduje niepokój u wielu ekspertów. Warto zauważyć, że w Chinach nie ma zakazu genetycznej edycji żywych zarodków. W większości innych krajów taki zakaz obowiązuje.

 

Chińczyk twierdzi, że redagował embriony siedmiu par, które przeszły procedurę IVF (in vitro). W rezultacie jedna z tych procedur zakończyła się ciążą i porodem. Rodzice urodzonych bliźniaków nie mogą się ujawnić – nie podano ich nazwisk i nie wiadomo, gdzie mieszkają. Naukowiec powiedział tylko, że rekrutował pacjentów jako wolontariuszy w grupie działaczy HIV w Pekinie.

 

Badacz zapewnia, że posiada niezbędną bazę, tj. zarówno wiedzę, jak i narzędzia. Pracuje on w laboratorium na Południowym Uniwersytecie Nauki i Technologii w Shenzhen. Ponadto naukowiec jest właścicielem dwóch firm działających w dziedzinie genetyki. W ostatnim eksperymencie postanowił wyłączyć gen CCR5. Ten gen odpowiada za kodowanie białka, które pozwala wirusowi HIV przeniknąć do ludzkich komórek.

 

Naukowiec od niechcenia wspomniał o metodzie edycji genomu o nazwie CRISPR / Cas9. Jednak nie ma bezpośredniego wskazania, że Xe użył tej metody. Doświadczenie obejmowało edycję genomu 16 z 22 zarodków przeznaczonych dla ochotników poddanych procedurze IVF. Obecnie eksperymenty zostały zawieszone. Badacz chce upewnić się, że eksperyment jest bezpieczny i nic nie zagraża życiu i zdrowiu urodzonych dziewcząt.

 

Jeden z bliźniaków edytował dwie kopie pożądanego genu, a drugi - jedną kopię. Warto zauważyć, że władze otrzymały powiadomienie o rozpoczęciu badań klinicznych znacznie później niż eksperyment został przeprowadzony. Jeśli chodzi o wolontariuszy, naukowiec obiecał rodzicom przyszłych dzieci ubezpieczenie medyczne i finansowanie procesu edukacji do osiemnastego roku życia. Teraz zarówno szpital, w którym przeprowadzono eksperymenty (przynajmniej tak  twierdzi naukowiec), jak i uniwersytet, na którym prowadzono specjalistyczne prace, prowadzą własne dochodzenia w przedmiotowej sprawie.

 

Warto zauważyć, że bezpośrednio po oświadczeniu naukowca, jeden z twórców edycji genomu CRISPR / Cas, Feng Zhang, wyraził bardzo krytyczną opinie. Opowiedział się on w szczególności za całkowitym zakazem wszczepiania zarodków ze zmienionym genomem do organizmu matki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj