Naukowcy znaleźli bursztyn z jaszczurkami sprzed 99 milionów lat

Kategorie: 

http://informing.ru/2016/03/07/uchenye-nashli-yantar-s-yaschericami-vozrastom-99-mln-let.html

Na terytorium birmańskiej prowincji Kachin chińscy archeolodzy znaleźli dwanaście starożytnych jaszczurek, które mogą liczyć 99 milionów lat. Informacje na ten temat opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

 

 Odkrycia dokonano podczas ekspedycji archeologicznej w Azji Południowo-Wschodniej. W jantarach znaleziono szczątki gadów. Zdaniem naukowców, to wyjątkowe odkrycie może zmienić wiele teorii naukowych, które istniały wcześniej.

 Według ekspertów, starożytne gady żyły w połowie okresu kredowego, który rozpoczął się 145 milionów lat temu, kiedy nie było jeszcze olbrzymich dinozaurów. W grupie odkrytych stworzeń znajdują się przodkowie współczesnych gekonów i kameleonów.

 Wcześniej naukowcy myśleli, że pierwsze kameleony pojawiły się na ziemi 25 mln lat temu.

 Eksperci podkreślają, że jaszczurki zidentyfikowano w bursztynie wraz ze skorpionami i stonogami. Wynika z tego, że starożytne gady żywiły się prawdopodobnie tym samym, co współczesne nam zwierzęta.

 Nawiasem mówiąc, u gekonów już w tym czasie uformowany był rodzaj „lepkiej” łapki, a u jednego z gadów naukowcy dopatrzyli się słabej szczęki, która nie pozwoliła chwytać zdobyczy, i długiego języka z wąską końcówką, czego nie ma u współczesnych nam jaszczurek.

 Gady są dość dobrze zachowane ze względu na fakt, iż bursztyn ma niebywałą zdolność „balsamowania” części ciał.


Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj