Naukowcy zmusili pingwiny do wysiłku na bieżni

Kategorie: 

www.sciencemag.org

Biolodzy z Francji i Wielkiej Brytanii prowadzą badania z osobami otyłymi i pingwinami królewskimi (Aptenodytes patagonicus) w roli głównej, korzystając z bieżni. Naukowcy zastanawiają się, jaki wpływ ma chód na organizm przy zwiększonej masie ciała zwierząt.

 

 Badania mają pomóc zrozumieć migrację pingwinów z plaż po obfitym żywieniu. Ptaki mogą potem funkcjonować bez jedzenia nawet do jednego miesiąca. Wyniki prac naukowców opublikowano w czasopiśmie PLoS ONE.

 W eksperymencie wzięło udział dziesięć samców pingwinów królewskich o różnej masie ciała. Na początku i na końcu eksperymentu zwierzęta zostały zmuszone do przemieszczenia się na bieżni z prędkością 1,4 km na godzinę.

 Stwierdzono, że u sytych  pingwinów środek ciężkości przesuwa się do przodu, co zmusza je do większego wysiłku (jak u osób otyłych). W ciągu dwóch tygodni przy odpowiedniej diecie ich masa tkanki tłuszczowej zmniejszyła się średnio o 2,2 kg. Nie zmieniono za to częstotliwości poruszania się na bieżni.

 Pingwiny królewskie żyją na półkuli południowej na wyspach antarktycznych. Ilość światowej populacji tych zwierząt szacuje się obecnie na dwa miliony sztuk. Ptaki żywią się rybami i po osiągnieciu odpowiedniej wagi migrują w głąb lądu. W tym czasie zwierzęta chudną, tracąc szybko tkankę tłuszczową. Wędrówka może trwać od kilku do nawet trzydziestu dni.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj