Kategorie:
Amerykańscy biolodzy po raz pierwszy zdołali śledzić aktywność mózgu nietoperzy podczas lotu i dowiedzieć się, co dzieje się, gdy zwierzę skupia swoją uwagę na konkretnym przedmiocie. Badania były prowadzone przez zespół uczonych pod kierownictwem profesor Cynthiy Moss z Johns Hopkins University, donosi eLife.
Naukowcy potrzebowali roku, aby stworzyć bezprzewodowy system monitorowania. Wszczepione w mózg zwierzęcia elektrody usuwają aktywność pewnej grupy neuronów o wysokiej rozdzielczości i przekazują dane radiowe do komputera. Urządzenie jest tak miniaturowe, że nie przeszkadza małym ssakom latać w specjalnym pomieszczeniu wyposażonym w szybkie kamery wideo i mikrofony do rejestrowania sygnałów ultradźwiękowych.
Według Cynthiy Moss, do tej pory naukowcy musieli badać w ten sposób tylko „uziemione” nietoperze, które mogły reagować na wąski zestaw sztucznych bodźców, tj. jak ruch piksela na ekranie. Jednak takie nienaturalne warunki nie pozwalają na precyzyjne sprawdzenie działania mózgu nietoperzy w całej jego złożoności, ponieważ niektóre procesy zachodzą tylko w przyrodzie.
Analizując wyniki eksperymentów, naukowcy skorelowali dane z monitorowania mózgu z zapisami mikrofonów. Zbadali, jak zmienia się uwaga nietoperza (który wykorzystuje sygnały ultradźwiękowe do „badania" obiektów z echolokacją) związana z aktywnością neuronów czuciowych śródmózgowia. Autorzy wykazali, że komórki znajdujące się w rejonie górnej dychotomii, uczestniczą u nietoperzy w kodowaniu trójwymiarowej mapy otaczającej przestrzeń.
Skomentuj