Naukowcy wykazali, w jaki sposób witamina K chroni mózg przed demencją

Kategorie: 

Źródło: tg

Właściwości witaminy K wykazały obiecujące działanie neuroprotekcyjne na starzejący się mózg szczura. Obecnie suplementy witaminowe są rozważane jako środek zapobiegawczy dla osób z wysokimi predyspozycjami do demencji, ale nie będą zalecane dla grupy pacjentów z patologiami sercowo - naczyniowymi.

 

 

Wcześniejsze badania wiązały witaminę K z pewnymi funkcjami mózgu, a jej niedobór jest związany z chorobą Alzheimera, najczęstszą postacią demencji. W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Al-Maarif (Arabia Saudyjska) odkryli ścieżkę molekularną, która wyjaśnia ochronne właściwości witaminy K dla funkcji poznawczych.

 

Witamina K to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która dzieli się na K1 (filochinon) i K2 (menachinon). K1 znajduje się w zielonych liściach i niektórych warzywach, podczas gdy K2 jest syntetyzowany w jelitach i występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. W modelach szczurzych naukowcy testowali działanie menachinonu-7 (MK-7) w wieku trzech miesięcy przez okres do 17 miesięcy. W porównaniu z grupą kontrolną suplementacja MK-7 wyraźnie poprawiła sprawność poznawczą gryzoni wraz z wiekiem. Nastąpił spadek upośledzenia funkcji poznawczych, depresji i lęku, lepsza pamięć przestrzenna i zdolność uczenia się.

 

Pod koniec eksperymentu, badając próbki tkanki mózgowej szczura, naukowcy odkryli udział białek NLRP3, kaspazy-1 i Nrf-2 w szlakach biologicznych witaminy K. Białka te odgrywają ważną rolę w reakcjach zapalnych i aktywności przeciwutleniającej. Ponadto witamina K prawdopodobnie zwiększyła ekspresję tyrozyny, aminokwasu niezbędnego do utrzymania funkcji poznawczych.

 

Jak dotąd naukowcy nie zalecają suplementacji witaminy K jako środka zapobiegawczego przeciwko starzeniu się mózgu. Dopiero dalsze badania kliniczne mogą je określić. Tymczasem pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew i inne leki powinni unikać suplementacji witaminą K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, podkreślali.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj