Naukowcy uważają, że małpy są w stanie rozumieć nieodwracalność śmierci

Kategorie: 

youtube.com

Naukowcy po raz pierwszy zarejestrowali niezwykły przejaw współczucia u małp. Samiec małpy rhinopiteka towarzyszył w ostatniej drodze samicy, która stała się ofiarą wypadku. Według obserwatorów, małpa jasno zrozumiała nieodwracalność śmierci, podaje portal naukowy Naked Science.

 Samica ze stada rhinopiteków przypadkowo spadła z drzewa, uderzając głową o skałę. Samiec alfa usiadł obok jej ciała i w ciągu pięciu minut trzymał ją za łapkę, delikatnie głaskając, jakby żegnając się z nią przed jej ostatnią podróżą.„To, co zobaczyliśmy sugeruje, że w przypadku istnienia szczególnych powiązań w stadzie, dzikie małpy mogą okazywać współczucie dla chorych i umierających” - powiedział James Anderson z Uniwersytetu w Kioto w Japonii.Badanie zostało przeprowadzone w związku z niedawnym raportem podobieństwa rytuału pogrzebowego, prowadzonego przez małpy, żyjące w rezerwacie w północno-zachodniej Zambii. Anderson i jego współpracownicy monitorowali zachowanie stada około 150 małp rhinopiteków, występujących na stokach w chińskiej prowincji Shaanxi w narodowym rezerwacie przyrody Zhouzhi.Zdaniem badaczy, istnieje coraz więcej dowodów, że świadomość nieodwracalności śmierci nie jest dana tylko człowiekowi. Anderson uważa, że naczelne rozumieją powtarzalność zgonów w ramach tej samej grupy zwierząt.„Wierzę, że samiec i inni członkowie stada zrozumieli, że samica już nie żyje" – tłumaczy Anderson.


Eksperci odnotowali również bardziej nietypowe szczegóły incydentu. Po śmierci samicy, samiec wraz z innymi przeszedł do innego obszaru. Jeden z członków zespołu badawczego pogrzebał samicę rhinopiteka. Następnego dnia, kiedy naukowcy wrócili do miejsca śmierci małpy, ujrzeli tam samca, siedzącego około dwie minuty w miejscu wypadku. Potem zwierzę odeszło z powrotem do stada.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj