Naukowcy przetestowali, jak promieniowanie kosmiczne wpływa na plemniki ssaków

Kategorie: 

Źródło: tg

Japońscy naukowcy badali potencjał reprodukcyjny liofilizowanych plemników myszy, które przez kilka lat były przechowywane w ampułkach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stany Zjednoczone i inne kraje mają nadzieję, że w najbliższej przyszłości rozpoczną załogowe misje na Marsa. Być może kiedyś ludzie będą mogli nawet skolonizować inne ciała niebieskie.

 

 

Jednak loty kosmiczne kojarzą się nie tylko z takim pojęciem jak mikrograwitacja, która nazywana jest również nieważkością, ale także z silnym promieniowaniem, np. galaktycznym promieniowaniem kosmicznym – cząstkami elementarnymi i jądrami atomowymi poruszającymi się z dużymi energiami i pochodzącymi poza Układem Słonecznym. Istnieje również zjawisko cząstek słonecznych (lub protonów słonecznych), które emitują gwiazdę. Są one przyspieszane w pobliżu Słońca podczas rozbłysku lub w przestrzeni międzyplanetarnej pod wpływem koronalnego wyrzutu masy.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że warunki mikrograwitacyjne nie zakłócają reprodukcji niektórych gatunków lądowych, takich jak szkarłupnie, ryby, płazy i ptaki. Ssaki są jednak w większości łożyskowe (w tym ludzie), ale niektóre eksperymenty i symulacje sugerują, że nieważkość również nie utrudnia ich rozmnażania.

 

Jednocześnie sugerowano, że promieniowanie kosmiczne spowoduje poważne problemy zdrowotne, na przykład zwiększy ryzyko zachorowania na raka podczas długich misji na Marsa i inne planety. Obecny model opiera się na danych epidemiologicznych z badań ludzi, którzy przeżyli bombardowania atomowe Hiroszimy i Nagasaki w 1945 roku, a nie na rzeczywistych eksperymentach w kosmosie. I nie jest tajemnicą, że promieniowanie uszkadza DNA komórek zarodkowych, na przykład jony HZE (wysokoenergetyczne składniki jąder promieniowania kosmicznego) mogą powodować przestrzennie zgrupowane pęknięcia dwuniciowego DNA.

 

Niebezpieczeństwo polega na tym, że zmutowane w ten sposób komórki płciowe zostaną przekazane potomstwu i wpłyną na jego rozwój. Dlatego naukowcy starają się bardziej szczegółowo zbadać wpływ promieniowania kosmicznego nie tylko na organizmy żywe, ale także na przyszłe pokolenia, zanim rozpocznie się wielka era kosmiczna.

 

Naukowcy z Japan Aerospace Exploration Agency, Yamanashi University i Chiba National Institute of Quantum and Radiological Science and Technology postanowili przetestować, jak promieniowanie wpłynie na liofilizowane plemniki myszy, które były przechowywane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj