Naukowcy opracowują nowy sposób ekstrakcji cennych metali

Kategorie: 

Źródło: tg

Kobalt jest niezwykle cennym metalem stosowanym w elektronice. Na przykład kobalt jest bardzo ważny przy produkcji pojazdów elektrycznych.

 

 

Jednak zapasy tego metalu są wyjątkowo małe. Naukowcy przewidują, że popyt na kobalt będzie wzrastał każdego roku o około 10%, a w 2050 r. wystąpi jego niedobór. Naukowcy z University of Queensland w Australii opracowują więc nowy sposób ekstrakcji cennych metali. Pomysł jest bardzo dobry, ale będzie wymagał pomocy roślin.

 

Australia jest czwartym co do wielkości producentem kobaltu na świecie. W tym kraju produkuje się także złoto, nikiel, aluminium, miedź, żelazo, srebro, uran i wiele innych cennych minerałów. Przemysł wydobywczy to ogromny sektor. Jednak metody ekstrakcji metali z pewnością nie są idealne.

 

Zakłada się, że stężenie kobaltu w odpadach (gleba, która pozostaje po usunięciu cennych metali) wynosi 0,1%. Jest to niewielka część jakości wydobytych surowców, więc metal jest nic nie wart. To prawda, że ​​ten podkład nigdzie nie zniknie. Przemysłowcy czekają dopiero, aż naukowcy opracują bardziej wydajne metody ekstrakcji metali, a ten kobalt można oczyścić.

 

Naukowcy z University of Queensland wierzą, że mogą już go zaoferować. Na świecie są rośliny, które zbierają metale z gleby i absorbują go w liściach. Gdyby te rośliny były ukierunkowane na złoża odpadów wydobywczych, pomogłyby również w produkcji kobaltu lub innych metali o niskich stężeniach. Wstępne testy wykazały, że ta metoda będzie skuteczna i nie będzie musiała być wymyślana przy użyciu nowych technologii lub infrastruktur. Można powiedzieć, że kobalt można wydobywać za pomocą maszyn rolniczych.

 

Pola odpadów zostaną obsiane takimi magazynami metali. Z czasem zostaną pocięte, zgniecione i spalone. Jeśli stężenie kobaltu w glebie wynosi 0,1%, a następnie w popiele, który naukowcy nazywają biopaliwem, stężenie metalu szlachetnego swobodnie osiągnie 10%. W ten sposób uzyskiwanie tego jest łatwe, tanie i opłacalne.

 

Naukowcy twierdzą, że ta metoda zapewni przemysłowi wydobywczemu nowe źródło dochodu i pomoże sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kobalt i inne metale. Naukowcy zidentyfikowali już ponad 100 gatunków potencjalnie odpowiednich roślin. Wszystko, czego potrzeba, to zainteresowanie przemysłu przeprowadzaniem poważniejszych testów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj