Naukowcy odkryli, że zielony mech może być przydatny dla zdrowia

Kategorie: 

youtube.com

Międzynarodowy zespół naukowców prowadzony przez University of Adelaide odkrył nowy złożony węglowodan w mchu, który może być wykorzystywany do celów zdrowotnych lub innych. Nowy polisacharyd jest podobny do beta-glukanu przydatnego dla żołądka i zdrowia, który występuje w owsie i innych zbożach. Polisacharyd jest złożonym węglowodanem, składającym się z cząsteczek cukru. Grupa naukowców pod kierownictwem profesor Rachel Burtona przestudiowała ewolucyjną historię beta-glukanu, kiedy dokonała tego odkrycia. Praca została opublikowana w The Plant Cell.

 
Beta-glukan, inny polisacharyd, to błonnik pokarmowy, znany również jako błonnik, który ma wiele zalet w żywieniu. Występuje w zbożach, takich jak owies i jęczmień, ale w mchach nie został dotąd znaleziony, pomimo faktu, że te rośliny mają podobne geny.


Naukowcy pobrali jeden genów z mchu, aby sprawdzić, czy może to prowadzić do produkcji beta-glukanu.


„Odkryliśmy nowy polisacharyd, składający się z cukrów, glukozy i arabinozy, a nie tylko glukozy, jak w beta-glukanie" - mówi profesor Burton. „Nazwaliśmy go arabinoglukan i uważamy, że połączenie dwóch różnych cukrów ze sobą sprawia, że jest on strukturalnie podobny do beta-glukanu. Nie chodzi o cały mech, ale nowy polisacharyd ma wielki potencjał”.


Profesor Burton twierdzi, że chociaż funkcja arabinoglukanu nie jest jeszcze znana, może mieć właściwości, które można wykorzystać w medycynie i przemyśle. Celuloza, na przykład, znany polisacharyd, jest używana do produkcji papieru i bawełny, a ksylany są stosowane jako dodatki do żywności lub do wytwarzania leków.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj