Kategorie:
Wróble tworzą zazwyczaj monogamiczne związki w tradycyjnej formie, ale niektóre samiczki zmieniają partnerów i rodzą potomstwo innym samcom. Zdaniem naukowców, to nie ma nic wspólnego z romantycznymi pasjami. Ptaki dążą po prostu do tego, aby wydać na świat najbardziej zdrowe i silne potomstwo pod względem genetycznym, podaje portal Naked Science.
Oszustwo ma jednak swoją cenę. Międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Australii dowiódł, że ptaki mszczą się na niewiernych towarzyszkach, przynosząc do gniazda mniej pożywienia, aby wykarmić potomstwo.
„Wróble zmieniają swoje zachowanie w zależności od zachowania partnera. Jeśli samiec odchodzi od swojej wiernej partnerki do innej, od razu rzuca się w oczy, że ten przynosi mniej pożywienia” - powiedziała dr Julie Schroeder, przedstawicielka Imperial College London. Naukowcy odkryli również ciekawe zachowanie samic. Im mniej leniwy jest partner, tym mniejsze zachodzi prawdopodobieństwo, że samica go zmieni.
Wcześniej naukowcy podejrzewali, że wróble - mężczyźni potrafią odróżnić potomstwo własnych i cudzych piskląt. Jednak obecne badania odrzucają taką możliwość, argumentując, że wróble ukierunkowane są wyłącznie na zachowanie partnera.
„Jeżeli pisklęta są przenoszone do gniazda monogamicznych samic, wszystkie z nich samiec karmi, nie dzieląc na przyjaciół i wrogów. Oznacza to, że nie działa taki mechanizm, jak zapach, co powodowałoby rozdzielenie potomstwa. Wróble biorą pod uwagę inne sygnały, np. ile czasu poza gniazdem spędza partner w okresie karmienia młodych.
Eksperyment przeprowadzono w Lundy Island w Bristol Bay. Przedmiotem obserwacji było 200 samców i 194 samic, które stworzyły w trakcie badania 313 monogamicznych par. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie The American Naturalist.
Skomentuj