Naukowcy odkryli super roślinę, która pochłania brudne powietrze z dróg

Kategorie: 

Źródło: tg

Odmiany krzaczaste irga dobrze radziły sobie w obszarach o dużym natężeniu ruchu, podczas gdy inne rośliny wykazały lepsze właściwości do chłodzenia budynków i powstrzymywania powodzi. Naukowcy odkryli super roślinę, który pochłania brudne powietrze z dróg.

 

 

 

Naukowcy z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Wielkiej Brytanii zbadali skuteczność żywopłotów w pochłanianiu zanieczyszczenia powietrza, porównując różne rodzaje krzewów, w tym irgę, głóg i tuję. Okazało się, że na terenach o dużym natężeniu ruchu, gęste zarośla irga włochata Cotoneaster franchetti były co najmniej o 20% skuteczniejsze w pochłanianiu brudnego powietrza niż inne krzewy. Na obszarach o słabym natężeniu ruchu różnice nie były tak oczywiste.

 

„Odkryliśmy, że tam, gdzie panuje duży ruch, lepiej jest sadzić gatunki o bardziej złożonej i gęstej koronie oraz twardych i włochatych liściach” - powiedziała dr Tihana Blanusa, naczelna autorka artykułu. „W zaledwie siedem dni taki jednometrowy żywopłot może oczyścić ilość powietrza, którą zanieczyszcza samochód podczas osiemsetkilometrowej podróży”.

 

Zdaniem naukowców irga najlepiej sadzić przy drogach o dużym natężeniu ruchu, ale np. bluszcz jest bardziej odpowiedni do chłodzenia budynków. Głóg i ligustr pomagają złagodzić skutki letnich burz, zmniejszając poziom powodzi na określonym obszarze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj