Naukowcy odkryli nowy gatunek grzyba w portugalskim kościele z XII wieku

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Portugalski naukowcy odkryli na ścianach Starej Katedry miasta Coimbra, obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO, nieznany rodzaj grzyba, który niszczy wapień i freski na nim malowane. Artykuł opisujący nowy gatunek został opublikowany w czasopiśmie MycoKeys.

 

 

Stara katedra w Coimbrze (Sé Velha de Coimbra) jest jedynym romańskim kościołem w Portugalii, który był dobrze zachowany od czasów rekonkwisty. Kościół w historycznym centrum miasta został zbudowany w XII - XIII wieku. João Trovão z Uniwersytetu w Coimbrze badał próbki pobrane z wapiennych ścian kaplicy Santa Maria w kościele dla czarnych grzybów drożdżopodobnych, które je skolonizowały. Grzyby te nie tylko powoli niszczą same ściany za pomocą strzępek, ale także wytwarzają polisacharydy, które przyspieszają korozję. Jednocześnie są w stanie przetrwać w najbardziej niesprzyjających warunkach (w szczególności grzyby są odporne na ekstremalne temperatury i brak składników odżywczych), dlatego stanowią szczególne zagrożenie dla zabytków architektury i sztuki.

 

Korzystając z analizy filogenetycznej naukowcy odkryli, że grzyb zebrany ze ścian katedry należy do nowego gatunku, zwanego Aeminium ludgeri. Określono nowy gatunek i nową rodzinę (Aeminiaceae). Grzyb otrzymał swoją specyficzną nazwę na cześć starożytnej rzymskiej nazwy Coimbra, Aeminium i nazwiska zmarłych naukowców. Grzyb kwalifikuje się do rzędu Capnodiales, którego krewni powodują grzybiczą chorobę roślin. Badania fizjologiczne wykazały w szczególności, że grzyb nie jest odporny na wysokie temperatury, ale dobrze toleruje wysokie stężenie soli (20 procent).

 

Naukowcy sugerują, że grzyb mógł dostać się do katedry z wydobytymi wapieniami w pobliskich obszarach Ansan i Portunhos. Taki wapień był również wykorzystywany przy budowie królewskiego szpitala w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela, ale jak dotąd grzyby tego gatunku znaleziono tylko w Portugalii i uważa się je za endemiczne.

 

Pod koniec 2018 roku włoscy naukowcy odkryli, że bakterie Staphylococcus i Bacillus oraz grzyby Aspergillus i Penicillium mogą się rozwijać na obrazach. Naukowcy znaleźli kolonie tych mikroorganizmów na płótnie z XVII wieku. Bakterie i grzyby żywią się czerwonym i żółtym pigmentem. Jednocześnie niektóre bakterie z rodzaju Bacillus hamują wzrost mikroorganizmów występujących w obrazach i prawdopodobnie można je wykorzystać do ochrony obrazów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj