Naukowcy odkryli naturę genów „wielozadaniowych” u ptaków różnych płci

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Organizmy samców i samic różnych gatunków ptaków mają prawie ten sam zestaw genów, ale w zależności od płci ptaka te geny działają zupełnie inaczej. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Sheffield.

 

 

Jak wiadomo, ptaki płci żeńskiej i męskiej najczęściej bardzo się od siebie różnią. Różnice te dotyczą nie tylko układu rozrodczego, ale także zachowania, koloru skóry, metabolizmu, zachorowalności i stylu życia. W ramach swoich badań naukowcy z Sheffield próbowali dokładnie zrozumieć, w jaki sposób powstają tak znaczące różnice u ptaków różnych płci, mimo że zestaw genów u samców i samic jest prawie taki sam.

 

Naukowcy wiedzieli, że wskazówka tkwi w „wielozadaniowości” poszczególnych genów wspólnych dla samców i samic ptaków. Innymi słowy, w zależności od płci jednostki, określone geny mają różne wyrażenia, co wpływa na ich funkcję w organizmie. Naukowcy przyjrzeli się genomom kilku gatunków ptaków, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób geny ulegają ekspresji i jak funkcjonują u samców i samic.

 

Wiadomo, że geny kodują białka, które z kolei są motorami wielu procesów w organizmie, a także odpowiadają za funkcjonowanie i budowę tkanek organizmu. Zanim geny wyprodukują białka, ich sekwencja DNA jest przepisywana na RNA, tj. cząsteczki pośrednie, za pomocą których programowana jest synteza białek. Naukowcy odkryli, że samice i samce ptaków różnią się między sobą pod względem pokrewieństwa części sekwencji RNA. Wynika z tego, że jeden gen może wytwarzać ogromną różnorodność różnych białek i że gen ten funkcjonuje oraz wyraża się na różne sposoby w zależności od płci ptaka, w którego ciele się znajduje. Ten proces nazywa się alternatywnym splicingiem.

 

Zdaniem naukowców alternatywny splicing ma ogromny wpływ na bioróżnorodność zarówno ptaków, jak i całego królestwa zwierząt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj