Naukowcy odkryli mikroplastik w jelitach morskich żółwi

Kategorie: 

Źródło:

Naukowcy z University of Exeter i Plymouth Marine Laboratory (Wielka Brytania), we współpracy z laboratoriami badawczymi Greenpeace, znaleźli cząstki syntetyczne o długości poniżej 5 milimetrów, w tym mikroplastiki, w 102 morskich żółwiach w Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku oraz w Morzu Śródziemnym. Cząstki syntetyczne znaleziono we wszystkich żółwiach, z których najczęstszymi były włókna odzieżowe, opony samochodowe, filtry papierosowe, liny i sieci rybackie.

 

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Global Change Biology.

 

„Wpływ tych cząstek na żółwie nie jest jeszcze dokładnie określony - ich mały rozmiar pozwala im przejść przez jelita, bez blokowania go, jak to często bywa z większymi plastikowymi fragmentami. Kolejne badania powinny jednak skupić się na tym, czy mikrodrobiny wpływają na organizmy na ważniejszym poziomie. Na przykład cząstki te mogą przenosić zanieczyszczenia, bakterie lub wirusy lub mogą wpływać na żółwie na poziomie komórkowym lub subkomórkowym " - wyjaśnia dr Emily Duncan, autorka artykułu i członek personelu w Exeter University.

 

W sumie w badanych żółwiach znaleziono ponad 800 syntetycznych cząstek, ale naukowcy sprawdzili tylko część jelit każdego zwierzęcia, dlatego całkowita liczba cząstek jest około 20 razy większa. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób cząsteczki syntetyczne dostają się do ciała żółwi - wśród prawdopodobnych źródeł są zanieczyszczone wody morskie i żywność.

 

Żółwie z największą ilością syntetycznych cząstek znaleziono w rejonie Morza Śródziemnego, który zdaniem naukowców ma wyższy poziom zanieczyszczenia niż Ocean Atlantycki lub Pacyfik, jednak skala i metodologia tego badania nie pozwalały na szczegółowe porównania geograficzne.

 

„Pomimo faktu, że badanie zakończyło się sukcesem, wykrycie mikroplastyki w jelitach każdego żółwia, którego badaliśmy, trudno nazwać sukcesem. Przez lata naszej pracy odkryliśmy substancje syntetyczne w prawie wszystkich gatunkach zwierząt morskich: od małych zooplanktonów po larwy, ryby, delfiny i teraz żółwie. Nasze badania dostarczają więcej dowodów na to, że wszyscy musimy zmniejszyć ilość odpadów plastikowych uwalnianych do oceanów i zachować czystą, zdrową i wydajną wodę dla przyszłych pokoleń” -  mówi dr Penelope Lindeque z Plymouth Marine Laboratory.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj