Kategorie:
Autorzy najnowszej pracy szukali sposobu na zamianę krwi jednej grupy w drugą lub usunięcie antygenów z powierzchni komórek w celu uzyskania uniwersalnej grupy I.
Podczas prac naukowcy wykorzystali dwa ludzkie enzymy:
- N-acetylo-alfa-D-galaktozo-deacetylaza (FpGalNAc-deacetylaza);
- D-galaktozoamina-galaktozaminidaza (FpGalaktozoaminidaza).
Oba mogą usuwać aglutyniny grup krwi z komórek. Autorzy przeprowadzili eksperyment na płucach, które nie nadawały się do przeszczepu. Po prostu zostały one umieszczone w systemie EVLP, gdzie odbywa się sztuczne pompowanie krwi, a jest to konieczne dla ratowania narządów dawców.
Najpierw naukowcy dodali do płynu, który dostał się do jednego narządu, enzymy zmieniające grupę krwi. W tym czasie drugie płuco funkcjonowało i żywiło się jak zwykle. Następnie autorzy symulowali proces umieszczania płuc w ciele pacjenta z niezgodną grupą, tj. zanurzyli je we krwi o wysokiej zawartości odpowiednich przeciwciał. W przypadku drugiego płuca rozpoczęła się reakcja odrzucenia, ale pierwsze nadal funkcjonowało normalnie. Zauważono, że ponad 97% antygenów z powierzchni jego komórek zostało usuniętych.
„Ten eksperyment pomoże stworzyć narządy o uniwersalnej grupie krwi. Już za półtora roku planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych nowej technologii” – tłumaczy Stephen Withers, biochemik lekarz UBC.
Skomentuj