Naukowcy odkryli, dlaczego pióra pingwinów nie są pokryte lodem

Kategorie: 

youtube.com
Naukowcy przeprowadzili badania i okazało się, że pióra pingwinów nie są pokryte lodem dzięki specjalnej strukturze, co powoduje, że woda ścieka na ziemię zanim zamarznie. Informacja taka pojawiła się w publikacji Journal of Physical Chemistry C. 

 
 
 
 
 
Grupa chińskich naukowców pod kierownictwem Wang Jingming przeprowadziła serię badań, po których okazało się, że pióra pingwinów nie zamarzają dzięki specjalnej strukturze. „Pozbywają się” one wody, zanim ta zamarznie. Uczeni obserwowali  pingwiny Humboldta (łac. Spheniscus humboldti), które mieszkają na wybrzeżu Peru i Chile.
 
 
 
Po serii eksperymentów udowodniono, że kropelki cieczy są zatrzymywane w piórach na bardzo krótki czas i dzięki temu pingwiny mogą łatwiej się ogrzewać. Wcześniej naukowcy uważali, że pióra mają powierzchnię identyczną jak płatki kwiatu lotosu, które odpychają wodę bardzo szybko. Nowe badania obaliły jednak wcześniej obowiązującą wiedzę. 
 
 
 
Po dodatkowych badaniach z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego naukowcy odkryli, że pióra pingwinów są również hydrofobowe, a zwłaszcza ich struktura, która pomaga uniknąć jakichkolwiek substancji. W przyszłości na tej podstawie zostanie stworzony nowy materiał polimerowy, który będzie eliminował poważne oblodzenia na kadłubach samolotów i na powierzchniach przewodów wysokiego napięcia.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj